Půjčte nám své okno!

Učíme stroje vidět. Teď konkrétně s kolegy vytváříme nejúžasnější rozpoznávač dopravy na světě. Kamera pozoruje tok aut a strojové vidění vidí, co je potřeba – typy aut, jejich rychlost, jejich počty, … Když je kamer víc, systém vidí, jak dlouho trvá přejet od jedné kamery ke druhé a které auto kam míří.

Tady je jedno video pro pokochání. Ukazuje úplně automatickou kalibraci kamery. Bez toho, že bychom o kameře věděli její parametry, její umístění, cokoli, dokážeme ji zkalibrovat – vědět o ní dost, abychom modelovali trojrozměrný prostor, který vidí a dokázali měřit rychlosti, vzdálenosti a kde co.V této fázi vývoje potřebujeme data. Konkrétně obrázky autíček, jak jedou po ulici. Hodně obrázků. Strašně moc obrázků. Příkladem může být kamera za oknem mé kanceláře (toto je živý obraz):

Z ní už několikátý měsíc vyřezáváme úplně každé auto, které projede a stroje se z toho strojově učí. Vzrůšo je, že se učí samy, jen pozorováním ulice. My jim neříkáme co je co. Z dostatku obrázků už se naučily pár typů aut, třeba tady pár příkladů Oktávek combi Mk2, nějaké Fabie 1, Focusy combi:

Výhledy
Na pár desítek tisíc obrázků – měsíc pozorování jedné kamery – docela dobrý. Ale to byla rozcvička. Teď potřebujeme prohnat náš výpočetní cluster pořádně – statistiky ukazují, že nám občas zahálí a pár set výpočetních jader často leží ladem.

Nuže prosím: Půjčte nám své okno!

Pokud máte výhled na ulici, můžete pomoci dobré věci a my budeme vděčni.

Výhledy
Pokud z vašeho okna máte aspoň trochu podobný výhled a byli byste ochotni tam třeba na měsíc strpět ležet elektronickou krabici, pomozte vědě a ozvěte se mi, prosím!

Kategorie: click2stream, HUN