Můj přítel BitTorrent Sync

Používám dost různých softwarů. Jen pár z nich skutečně a doslova miluji a už bych nechtěl žít ve světě, kde nejsou. Zmiňoval jsem Trello, už už se chystám napsat nadšený chvalozpěv na svoji pravou ruku, OneNote, dnes se rozplynu ještě nad něčím jiným.

Nejsem moc online typ. Když můžu, vyhýbám se cloudovým službám. Používání takového dropboxu nebo skydrive trpím jako nutnost vnucenou zvenčí, mým okolím. Nemám a nikdy jsem neměl žádnou chuť někomu dát svoje milá drahá data, být zcela v jeho hrsti (co když tu hrst zmáčkne?).

Myšlenka dropboxu – automaticky synchronizovat soubory – je fajn. Ale moje soubory jsou moje soubory. Až někdo udělá dropbox, kde ty soubory nemusím nikomu dát, ale když těch pár počítačů bude zrovna online, samo si to (bezpečně!) vymění a sesynchronizuje data, to bude služba, na kterou čekám a kterou si nainstaluju.

A přesně tohle pro mě někdo udělal! Jmenuje se to:

BitTorrent Sync


Jedna věc je, že pro mě takový „konečně přijatelný dropbox“ udělali. Věc úplně jiná je, že to udělali STRAŠNĚ DOBŘE. Vždycky mě blaží, když někdo udělá kousek softwaru tak, že u toho fakt přemýšlí.

Sdílí se adresář (pro mladé: složka). Pro jeden sdílený objekt (tedy ten adresář) software vygeneruje tajemství. To je řetězec, který vypadá třeba takhle:

ASM6LDKIRFCDDXFS65XCMX3QA6ZQR3PVB

Kdo má toto tajemství, může se synchronizovat. Pošlete mu ho mailem, jabberem, nadiktujte do telefonu, dejte ho na web, jak chcete. Kdo ho má, sdílí. Ze sdílecího tajemství je možné vygenerovat tajemství pouze pro čtení – kdo ho má, může si data nasát, nemůže je upravit. Taky je možné vygenerovat jednorázové tajemství (schopné plné synchronizace nebo pouze čtení) s omezenou dobou platnosti – třeba na týden.

Aplikace jsou neomezené:

  • Sdílíte v týmu data k projektu a nemáte velký stále-online disk? Není problém.
  • Chcete zákazníkovi předat balík dat a nechcete udržovat nějaké FTP, hesla, bezpečnost? Pošlete mu jeden řetězec.
  • Vytvořili jste veřejný výzkumný dataset? Jeho autoři ho můžou upravovat, široká veřejnost číst. Synchronizují ho mezi sebou. Dostat mezi uživatele verzi aktualizovanou o pár dalších dat je zcela bez práce – během krátké doby se prostě objeví v jejich počítači. Všichni mají dataset pořád aktuální, všichni stejný.
  • Potřebujete zálohovat kritické soubory? Sdílejte je na druhý počítač. Já BTSync používám na datový soubor Outlooku a všechny moje poznámkové bloky OneNote. Teď jsou na dvou počítačích, jeden z nich je může pouze číst.
  • Nedokážete vysvětlit manželce, že má často zálohovat svoje data? Synchronizujte jí ta důležitá na svůj počítač.

Je zbytečné vysvětlovat, že velikost tohoto sdíleného disku je neomezená (omezená velikostí vašeho disku).

Ještě tak kdyby to mělo podporu mobilních zařízení…

Ale ONO MÁ! To je věc, kterou jsem zjistil nedávno a rozhoupalo mě to k sepsání tohoto zpěvu (který jsem chtěl sepsat už před časem). Mobilní verze je stejně chytrá a dobrá jako ta stolní. Navíc přibyla možnost předat tajemství pomocí QR kódu. A mezi mobily je možné paprsknout soubor(y) bez toho, aby se vytvářel nějaký adresář ku sdílení. Vytvoří se jednorázové tajemství, předá pomocí QR z displeje na displej (sorry, do kamery), v mžiku máte posláno, nic se neukládá, nic se neodstraňuje.

Abych to zkrátil. Potřebujete se mnou sdílet nějaké soubory? Pošlete mi tajemství BTSyncu, dropbox brzo smažu. Děkuji za pozornost a pochopení.

Kategorie: mudrování