Úvahy k letošním diplomkám

Na stromech se tu a tam objevily žluté listy, pole jsou sklizená, slunce už nepeče. Jak se tak koukám kolem sebe, přichází na mě pocit začátku zimního semestru.

Studenti se už ozývají, chodí na konzultace a zapisují se na diplomky (bakalářka je taky diplomka). Z toho mám radost, protože takto vznikají zadání diplomek v dialogu a nikoliv klikací válkou.

Diplomka jako zvláštní příležitost

Připomeňme, co už jsme připomínali a co budeme připomínat zas a znova.

Život běžného člověka vypadá nějak takto:

Život člověka

Základní a střední školu v obrázku nijak zvlášť neřeším. Tam ještě člověk není úplně svéprávný, všichni jsou si podobní jak kuřátka na hřadě a všichni jsou cpaní do stejných formiček.

Pak přichází vysoká škola (zeleně). Tady už člověk vylítne z rodičovského hnízda a začíná být sám za sebe, stává se dospělým. Kariéra a bouchání v továrně (modře) přichází pak a trvá dlouho, předlouho.

Za prvé. Pracovat během vysoké školy znamená: natahovat dlouhou modrou čáru na úkor krátké zelené. Ano, jsou případy, kdy to student potřebuje pro přežití. Vůbec ale netvoří většinu mezi studenty, kteří pracují. Ano, po dvou třech letech zelené čáry vypadá následující modrý život tak zajímavě, lákavě, prakticky, skutečně a já nevím co ještě. Dívejte se ale na život z celé perspektivy. Ta modrá čára nikomu neuteče. Zelená uteče všem.

Za druhé. Během zeleného času můžete dost ovlivnit, jak bude vypadat modrý čas. Vídám studenty, kteří spřádají sny a plány, začínají vlastní projekty, přicházejí s iniciativou. Vídám studenty, kteří už během studií zalezou do velké firmy, „nemají čas“ na studium a zvykají si pracovat podle myšlenek a pokynů někoho jiného.

Čí bude ta fabrika, která je nakreslena na obrázku – vaše nebo někoho jiného? Kdy je čas zkoušet, jestli můžete mít vlastní fabriku? Až vám bude padesát? Co bude dělat ta fabrika, která je nakreslena na obrázku? Prodávat na webu zubní kartáčky nebo vyvíjet software do stroje, který přistane na Marsu? Kdy se to asi tak rozhoduje?

Předměty, které během zeleného času máte studovat, jsou víceméně dané, můžete si jen trochu vybírat (a vybírejte dobře!). To, co je naopak velmi individuální a má nekonečně možností, je zadání diplomky. Rok strávit na projektu, který je jen váš, máte motivaci a prostor na něm dělat. To by v tom byl čert, aby nešlo uskutečnit zázraky. Zároveň ještě úplně o moc nejde – diplomant se může pustit do projektu, který má výsledek nezaručen. To nejhorší, co se může stát je … vlastně nic.

Rok na diplomku může být PŘÍLEŽITOST, která zatím v životě nebyla a už se nezopakuje. Volte moudře. Budete pracovat na svém snu, nebo na něčím bezvýznamném projektíku?

Moje úvahy k letošním diplomkám

Chtěl jsem psát o svých úvahách a nějak jsem se rozepsal o něčem trochu jiném (nicméně moc důležitém). Tak teda ty letošní úvahy, aspoň stručně:

 1. Chci, aby dobrá diplomka měla hodnotný výstup. Dobrý výstup je zveřejněná aplikace, kterou používají tisíce uživatelů. Dobrý výstup je výzkumný článek. Dobrý výstup je založení firmy, která zrealizuje a prodá to, co bylo během diplomky načato. Dobrý (dílčí) výstup je kvalitní zpracování hesla na EN/CS wikipedii nebo popularizační článek (root, lupa, …).
 2. Hodlám svým studentům šlapat na krk. Tak, aby to přežili, ale tak, aby udělali co nejvíc je možné. Pokud chcete diplomku jen prolézt, nezapisujte si ji u mě.
 3. Jsem otevřený „vlastním zadáním“. Zdaleka ne každé přijmu – většinu nápadů, se kterými studenti přicházejí, jim z různých důvodů rozmlouvám a upravuji. Ale mám rád, když student má odvážný nápad a chce jít za jeho realizací. Ať to skončí jen zajímavým experimentem nebo zakládáním firmy, rád pomůžu.
 4. Moje nabídka na zvláštní zacházení „Krev, dřinu, slzy a pot“ pořád trvá. S malým počtem studentů se domluvím na tom, že já jim dám víc než ostatním, a oni dají své práci víc než ostatní.
Kategorie: diplomky
 • Sledujte na twitteru

 • Přihlásit odběr

 • Kategorie

 • Oblíbené příspěvky

 • Hojně komentované

 • Archiv

  • + 2018 (2)
  • + 2017 (4)
  • + 2016 (6)
  • + 2015 (6)
  • + 2014 (16)
  • + 2013 (30)
  • + 2012 (46)
  • + 2011 (99)
  • + 2010 (19)
  • + 2009 (15)