První den státnic

Původně jsem chtěl napsat nějaké postřehy a poučení až po všech státnicích, kterých nás teď (ke všeobecné radosti) čekají celé dva týdny.

Mám ale pár drobných rad, které by třeba mohly být k něčemu ještě těm, kteří se půjdou předvést v následujících dnech. I sepíšu je.

Může být, že tento článek budu průběžně rozšiřovat – pokud to někoho zajímá, zkuste občas mrknout, jestli na konci něco nepřibývá.

Předně

  1. Studenti svoje diplomky obhajují dobře a skoro všichni udělali opravdu zajímavý a velký kus práce.
  2. Dobré tři čtvrtiny studentů zvládají časování – stihnou prezentovat ve vyměřeném čase, nebo když jim čas uteče, neuteče o moc a dokáží se dovymáčknout efektivně.
  3. Počet odrážek per studentská prezentace je tak 10x menší, než býval – nebo aspoň se mi to tak zdá. To je velká úleva.
  4. Slovo „takže“ použije v první větě pouze tak polovina studentů. Krásné!
  5. Nikdo dnes nemluvil ke komisi zády, k plátnu čelem. Úžasné!
  6. Slyšel a viděl jsem dnes několik fakt dobrých závěrů – shrnující slajd, dobrá rekapitulace přínosů práce.

Zadání je … zadání

Zadání diplomky není námět. Není to sada doporučení. Zadání se musí splnit a oponent to musí zkontrolovat. Tečka.

Pokud nějaký bod zadání není na místě (může být), zjistěte to včas, to jest na začátku řešení práce, a domluvte se s vedoucím na změně.

Je lepší nezaujmout,

než zaujmout v negativním smyslu. Psal jsem o tom, že na začátku můžete zaujmout statistikou, otázkou nebo vtipem. Některým studentům se to povedlo a bylo to super.

Někteří zvolili statistiku, která s řešenou prací vůbec nesouvisela a zabili s ní dobrou třetinu vyměřeného času. To bylo … jak to říct slušně … suboptimální.

Pokud vás nenapadne nic geniálního, prostě mluvte o své práci a vykašlete se na efektní začátek. Efektní začátek není povinnost. Nepodařený začátek je … hmmm … suboptimální.

Obrázek vydá za 1000 slov

Hloupý obrázek vydá za 1000 hloupých slov.

Při obhajobě diplomky (bakalářka je taky diplomka) obhajujete svoje technické řešení. Členové státnicové komise nejsou potenciální uživatelé vašeho systému a tak na ně musíte cílit jiný druh slajdů. Screenshot uživatelského rozhraní s tlačítky o vašem technickém řešení neříká to, co by řekl diagram tříd, struktura databáze, nákres složení modulů, vývojový diagram, graf s výsledky, cokoliv takového.

Fotka dvou malých černoušků s laptopem (nekecám, taky dnes takový slajd byl) prostě nedokáže vyvolat dojem, že prezentující je IT machr a guru.

Kategorie: prezentování, státnice