Slajdy nejsou prezentace; prezentace nejsou slajdy

Blíží se konec semestru a tak je nějak víc studentského prezentování, protože studenti představují svoje projekty. Většina umí prezentovat dost dobře: mluví nahlas a k publiku, říkají důležité věci. Nikdo ze studentů nezačíná svoji show slovem „takže“. Pokud je to tím, že četli můj starší článek, už teď můžu vědět, že jsem nežil nadarmo.

Pořád se ale vyskytují jisté populární zlozvyky, které na studentské prezentace působí stejně, jako na loďku působí díra v jejím trupu. Pojďme se na jeden podívat.

Zlozvyk, který mám na mysli, si nevymysleli studenti, ale vymyslel ho kdysi někdo v Microsoftu, když vznikal PowerPoint. Tento člověk by měl být hnán k zodpovědnosti před Haagským tribunálem, který se zabývá zločiny proti lidskosti.

Power corrupts, PowerPoint corrupts absolutly.

(klasik, jehož jméno si nemůžu vzpomenout)

Problém je v tom, že soubor se slajdy se jmenuje „prezentace“. To může vypadat neškodně, ale je to příčinou velkého zla.

Když se jedinec rozkýve: „pustím se do přípravy prezentace,“ nevydá se dělat nic míň a nic víc, než vyrábět slajdy. Ptá se sám sebe: „Co má zaznít v mé prezentaci?“ A dá to do slajdů. Každý chce, aby jeho prezentace byla srozumitelná a tak se kouká na svoje slajdy, jestli jsou srozumitelné.

Ve skutečnosti při prezentaci používáme více komunikačních kanálů – důležitý kanál je to, co říkáme pusou, jiný kanál je to, co je vidět na projektoru (slajdy, video, praktické ukázky, …), slušný vliv má naše neverbální komunikace (úsměv, gesta, pohled do publika, …).

Je ohromně otravné, když dva hlavní kanály přenášejí identické sdělení (čtení odrážek ze slajdů). Není dokonce žádný důvod, aby tyto dva kanály používaly stejný vyjadřovací prostředek – slova. Na slajdu ať je to, co nejde říct pusou: obrázky, tabulky, grafy, obrázky, videa, schémata, obrázky, a tak.

Proč, u všech čertů, polovina studentů ústavu počítačové grafiky a multimédií vytváří slajdy, ve kterých jsou jenom samé odrážky, ani jediný obrázek? Protože prezentace = PowerPoint = odrážky.

Zapomeňte na odrážky! Do budoucna asi za každou odrážku, kterou uvidím, strhnu bod z projektu! Odrážky by měly být zakázány a jejich uživatelé pronásledováni ramenem zákona!

Když připravujete prezentaci, rozmyslete, co budete říkat, pak rozmyslete, co by se k tomu hodilo mít promítnuté na plátně za vámi a pak podle toho připravte slajdy. Zaručeně budou vypadat jinak, než když byste prostě zasedli k PowerPointu a „připravovali prezentaci“ a zaručeně bude vaše show daleko účinnější.

Kategorie: prezentování