Jak napsat dobrou diplomku za měsíc

Diplomka na FITu (bakalářská práce je taky diplomka) se řeší jeden akademický rok, to jest nějakých 9 měsíců. Je možné napsat diplomovou práci rychleji – třeba za jediný měsíc? Jsem přesvědčen, že ano!

Jak napsat dobrou diplomku za měsíc?

Diplomku tvoří dvě složky:

  1. vymyslí se myšlenky a
  2. napíše se o nich knížečka, která se jmenuje technická zpráva.

Existuje jistá zažitá chyba, totiž že knížečce, která vznikne podle bodu 2., se říká diplomka: „Tady na stole leží diplomka.“ Neleží. Na stole leží technická zpráva o diplomce, o tom, co se vymyslelo.

Jsem si jist, že za měsíc, ba za kratší dobu, jde napsat velice kvalitní technickou knížečku: předepsaného rozsahu, s bezchybnou typografií, čtivou a správnou češtinou nebo angličtinou, s technicky korektním obsahem.

Pokud bod 1. – „vymyslí se myšlenky“ – řešitel zkrátí na pár dní, nebo v podstatě neprovede, je možné během měsíce, i kratší doby, vytvořit diplomku, která bude třeba i docela dobře hodnocena (typografie je přece perfektní, nejsou tam jazykové chyby, nic tam není technická nepravda).

Jenže myšlenky vymyslet, vyzkoušet, ověřit, dovést v rámci možností k dokonalosti, to trvá a moc to nejde zkrátit. Nápad vymyšlený a ověřený během jednoho dne je tím, čím je – jednodenním nápadem, třeba dobrým. Šest nebo kolik měsíců přemýšlení, vylepšování, diskutování, konfrontování se zdroji, zkoušení na datech, to má úplně jinou kvalitu.

Je to jako jednodenní výlet a šestiměsíční expedice – původní myšlenka je stejná („jde se někam, aby se tam něco vidělo“) ale závažnost a hodnota je neporovnatelná.

Jsem si jist, že za měsíc nejde udělat dobrou diplomku. Během jednoho dne nejde udělat expedici, vždycky jen výlet.

Jde napsat cestopis o jednodenním výletě? Může mít takový cestopis kvalitní typografii, být napsán čtivým a bezchybným jazykem? Jistěže může!

Bude to dobrý cestopis? Jistěže nebude.

Kategorie: diplomky