Co je semestrální projekt & Jak ho využít

Kontroloval jsem tuhle statistiky tohoto Notýsku (mimochodem, čtenářů přibývá – jsem poctěn a děkuju za váš zájem!). Všiml jsem si přitom, že více lidí na něm hledá spojení klíčových slov „semestrální projekt“. Děkuji za inspiraci, napíšu o semestrálních projektech, stejně bych to musel diplomantům zanedlouho říkat.

Co je semestrální projekt? Co není? Jak se k němu postavit? Jak se k němu nestavět?

Etiologie semestrálního projektu

Mám za to, že semestrální projekt vznikl převážně z administrativních důvodů. Diplomová práce (kam počítám i bakalářskou práci – dostává se za ni taky nějaký diplom) se řeší akademický rok, ale výuka je administrativně rozdělena do semestrů. Aby student úředně „na diplomce něco dělal“ během zimního semestru, bylo potřeba zavést předmět v zimním semestru.

Tato administrativní nouze se ukázala býti ctností, protože předmět Semestrální projekt se stal nástrojem k dokopání studenta, aby něco udělal už v prvním půlroce. Účinnost tohoto nástroje hodně závisí na vedoucím práce – někteří dávají zápočet levněji, někteří dráže.

V případě magisterské diplomky se vypracovává textový dokument s názvem Semestrální projekt. O něm podrobněji.

Co je ŠPATNÉHO na Semestrálním projektu

Všiml jsem si, že zejména mezi studenty existuje zvláštní ústní tradice neznámého původu. Ta se týká textové zprávy, která je výstupem magisterského semestrálního projektu. Podle této tradice se sem píše teoretická část diplomky, ergo v prvním semestru má student za úkol právě a jenom prostudovat teorii související s diplomkou.

Mějme Pepu. Pepa se chce během jednoho roku naučit hrát tenis. Pochválíme Pepu, když se rozhodne půl roku věnovat intenzivnímu studiu všech pramenů a dalšího půl roku se pak vrhnout do tréninku? Nepochválíme. Pochválíme Pepu, když se rozhodne, že v tom případě je teorie na nic, prostě vezme raketu a bude s ní máchat a nebude se zajímat „jak by to mohl dělat lépe“? Nepochválíme.

Pepa potřebuje nastudovat základy (pravidla, držení rakety) a pustit se do cvičení. Pokaždé, když se trochu zlepší (klidně několikrát za trénink) se má zajímat o informace, co by mohl vylepšit teď.

Z nějakého zvláštního důvodu u diplomek často volíme způsoby, za které bychom Pepu, který se učí tenis, zrovna nechválili.

Co je DOBRÉHO na Semestrálním projektu

Semestrální projekt je dobrý tím, že dokope studenta, aby už rozepsal svůj text diplomky. Týdny před konečným odevzdáním toho bude hodně k napsání. Když si půlku napíšete už v lednu, budete v dubnu a květnu vděčni sami sobě (a semestrálnímu projektu).

Mimochodem, slovo dokopati může znít škaredě, ale v katamnestickém dotazníčku si žádný student nestěžoval na to, že by byl příliš dokopáván, ale více jich vzdychalo, že by bývali ocenili, kdyby byli bývali více dokopáváni. Dotazníček čtěte, berte z něho poučení už před započetím řešení.

Tím, že v lednu sepisujete semestrální projekt, uděláte si takovou inventůru – co se stihlo, co se nestihlo, co se ještě stihnout bude muset a tak. Inventůru (nebo plánování, chcete-li) musí člověk zřejmě dělat při řešení diplomky častěji. Udělat si jednu pořádnou v poločase ale není špatný nápad.

Jak využít semestrální projekt

Semestrální projekt je rozepsaná diplomka. Texty, které napíšete v rámci semestrálního projektu, můžete použít do diplomky. Pište proto do něho takové věty a obrázky, o kterých jste si docela jisti, že půjdou pokud možno nezměněné převzít do diplomky. Pište tam, co jste vyčetli v rámci studia z knih a základy vašeho návrhu, protože to se nejspíš nezmění a jestli, tak málo. Nepište tam podrobné experimentální hodnocení vašeho produktu, protože během dalšího semestru se asi změní.

Můžete pojmout semestrální projekt na způsob „vygeneruju dvacet stránek nějakého textu“. Nebo sepíšete skoro-definitivní text o tom, co už víte a ujasníte si sami pro sebe, co ještě nevíte a v květnu vědět budete muset. Prvním přístupem ušetříte nějaké síly (ne velké, stejně budete muset psát) v lednu a nadrobíte si hodně práce na květen, kdy toho bude fakt hodně. Ke druhému přístupu se budete muset více mobilizovat v lednu, ale v květnu se to bude hodit.

Jak je to u bakalářské práce

Všecko je stejné jako u magisterských diplomek, jen sepsaný kus textu není na FITu u bakalářek vyžadován. Možná může být dobrý nápad si pár stránek po prvním semestru napsat – jen pro sebe a pro klidnější květen.

Co o tom soudíte? Napište komentář!
Máte pro mě námět na blogové zpracování? Nepište ho jen do vyhledávače, pošlete mi ho taky mailem nebo do komentáře pod článek!

Kategorie: diplomky
 • Sledujte na twitteru

 • Přihlásit odběr

 • Kategorie

 • Oblíbené příspěvky

 • Hojně komentované

 • Archiv

  • + 2018 (2)
  • + 2017 (4)
  • + 2016 (6)
  • + 2015 (6)
  • + 2014 (16)
  • + 2013 (30)
  • + 2012 (46)
  • + 2011 (99)
  • + 2010 (19)
  • + 2009 (15)