Chicco Baby Expert: Veselé příhody z reklamace

Proč píšu tenhle text? Protože jsem to slíbil paní vedoucí obchodu Chicco Baby Expert v Brně v Avionu.

Manželka tam koupila pro naše dítko spací pytlíček. Vybrala spíše dražší, „značkový“, Premaxx, s tím, že bude kvalitní. Naše děti už dávno spávají ve spacích pytlíčkách, denně dvakrát, po dobu několika měsíců, než z pytle vyrostou a musí se pořídit nový, větší. Tento nový, kvalitní, značkový vydržel dva dny a rozjel se mu zip. Znáte to – když je špatný zip, otevírá se sám, někde uprostřed. Normálně pytlíky vydrží několik měsíců a pak je měníme, protože jsou malé. Životnost dva dny je tedy – ehm ehm – poněkud nedostatečná.

I reklamovali jsme, Baby Expert pytlík poslal dodavateli Baby Direkt, ten měsíc zkoumal a „technik Minxová Andrea“ vydala moudro: „Nejedná se o vadu materiálu ani výroby, ale o mechanické poškození spacího pytle, na které se záruka nevztahuje. Reklamace není oprávněná.“ Dozvěděli jsme se tedy, že poškození je mechanické (oddechli jsme si, že není chemické, tepelné nebo třeba algoritmické) a že na nás kašlou. Na co se tedy záruka vztahuje, když ne na mechanicky vadný výrobek?

Nechali jsme reklamaci přezkoumat ještě jednou, s tím, že na zipu není vidět žádné stopy násilí nebo nesprávného použití – protože jsme ho prostě dvakrát zapli a už nefunguje. Po měsíci zkoumání jsme se dozvěděli, že je všecko naše chyba, máme smůlu a máme dát pokoj. Prodavačky nás politovaly, vyjádřily, že si myslí, že spací pytel je opravdu vadný a že na reklamaci máme nárok, ale ony s tím nic nemůžou udělat, dodavatel pravil (slyšeli jsme slovo Boží) a tak se musí stát. A odkázaly na Českou obchodní inspekci.

Když to shrnu, sdělení personálu Chicco Baby Expert je toto: „Víme, že prodáváme šmejd, ale dodavatel ho opravit nechce, takže máte smůlu. Pokud chcete, abychom vám vyřídili zjevně oprávněnou reklamaci, musíte na to jít přes úřady. Takové máme vnitrofiremní pokyny.“

Rozhoupávám se k tomu, abych se pustil do martyria korespondence se soudními znalci přes galanterii, se Sdružením obrany spotřebitelů, Obchodní inspekcí a možná i soudy. Vůbec na to nemám čas a vůbec mi to nestojí za ty peníze: pytlík stál 750 Kč, moje odpracovaná hodina stojí daleko víc, ovšem tohle není práce, ale svéhodruhu kratochvíle. Jenže jsem založením idealista a nechci si připadat jako ovce a jen se koukat, jak obchod brání dodavatele před zákazníkem, prodává aušus, ví to a je s tím spokojený. Až to proběhne, napíšu výsledek.

Až půjdete kupovat vybaveníčka pro svoje dětičky, dobře uvažte, co od nákupu chcete. Pokud se chcete pocvičit ve spotřebitelských dovednostech (opakované sepisování reklamačních protokolů, znalost zákona o ochraně spotřebitele, komunikace s Obchodní inspekcí, soudními znalci a soudy), je Chicco Baby Expert ta správná volba, těchto věcí vám dopřejí dosyta. Pokud chcete koupit kvalitní zboží a mít naději, že pokud se ukáže, že zboží má vadu, tak prodávající ve vašem zájmu zatlačí na dodavatele, aby dal věci do pořádku (místo toho, aby dodavatele před vámi chránil), jděte jinam.

Udělejte mi radost a pošlete tuto informaci svými maily a facebooky lidem, kteří by mohli být zákazníky Chicco Baby Expert v Avionu (mají děti, plánují děti, oddávají se aktivitám, které končívají dětmi, …). Přál bych si, aby tento obchod neměl zákazníky a co nejdřív zanikl. Místo něho ať je tam obchod se stejným sortimentem, ale s lepšími návyky.

Kategorie: Nezařazené and tagged .