Jak zapisovat bakalářky

Začal nám zimní semestr. Takže se zveřejnily bakalářky a záhy se začnou zapisovat.

Na zapisování máme informační systém, který slouží k tomu, aby nám usnadnil práci. Moc se mu to ale nedaří, protože studenti píšou maily (dnes jsem jich spoustu odpověděl, a jak koukám, další mě čekají) a chtějí „předregistrovat“.
Ruční registrování je ztráta času – na to máme ten informační systém.

Ale hlavně:

Ruční PŘED-registrování vůbec není potřeba. Pokud se náhodou stane, že vám někdo vyfoukne zadání, které jste fakt chtěli, zajděte za vedoucím té práce a mluvte s ním. Zadání vypsal, protože má zájem, aby ho někdo řešil. Zejména bude mít zájem (aspoň já to tak mám) o studenta, který o zadání hodně stojí, zadání ho motivuje, chce ho opravdu řešit. Sada zadání, jak je v informačním systému, nespadla shůry, napsali ji tam vedoucí, kteří si je vesměs vytáhli z paty (aspoň já to tak mám). Takže nikoho neubude, když si vytáhne z paty ještě jedno podobné/stejné. Samozřejmě rozumný vedoucí nevypíše jedno téma 20krát, ale přidat jedno podobné zadání není problém.

Informační systém je v kontextu zadání bakalářských a diplomových prací nástrojem komunikace mezi vyučujícími a studenty. Vyučující studentům říká, jaké práce by rád vedl a student vyučujícímu říká, co by rád řešil. Tyto záležitosti je ale možné lépe vyjasnit ústně – máte-li (studenti) představu, co chcete řešit, komunikujte s vedoucími, u kterých to chcete řešit, v konzultačních hodinách. Výsledek této komunikace není problém zapsat do informačního systému.

Tedy výzva: neblbněte s nějakou klikací válkou v době zapisování zadání. V klidu se přihlaste, pokud vás někdo předběhne, zajděte za vedoucím příslušného zadání, pohovořte s ním o tom, co chcete řešit, a pokud vy a váš přístup bude rozumný, je ohromně pravděpodobné, že se dohodnete. Aspoň já to tak mám.

Kategorie: diplomky