Co chci slyšet u státnic

Když jsem nedávno psal o prezentování, primárně jsem nemyslel obhajoby diplomek před státnicovou komisí. Přemýšlel jsem obecněji.

V diskusi pod článkem padl velice správný dotaz, o čem mluvit u státnic. Opravdu, prezentování před státnicovou komisí je zvláštní a delikátní případ.

Při prezentování jsou často role rozdané tak, že prezentuje „vlk mezi zajíci.“ Například ředitel svým náměstkům, profesor svým studentům, politik voličům a podobně. Vlk se mezi zajíci cítí dobře, pokud ovšem situace není z nějakého důvodu vyhrocená a zajíci si neopatřili pušky. Pak se cítí super extra mizerně.

Další častý případ je, že prezentuje „vlk mezi vlky.“ Třeba podnikatel prezentuje obchodním partnerům, vědec na vědecké konferenci, náměstek před kolegiem vedení a tak.

Před zajíci i před dalšími vlky si vlk může dovolit ukázat svůj ocas a zuby, tj. hrát si s vtipem, dávat otázky, nutit publikum k odpovědím a já nevím co ještě.

Zajíc před vlky (jako třeba student u státnic nebo soutěžící před porotou) není z nejchytřejších, když se rozhodne ukazovat ocásek a zoubky, nebo když vlkům říká, že jsou staří, vypelichaní a páchne jim z tlamy. Jakkoliv to může být pravda.

V sociálních rolích je právě zvláštnost a delikátnost státnicového prezentování.

Vlk a zajíc

Neznám univerzální schéma, jak u státnic prezentovat – různí učitelé chtějí slyšet trochu různé věci. Napíšu, co chci od diplomanta slyšet já a co funguje na mě (zvolna pelichajícího vlka).

Za prvé: Probuďte mě

Poučka (z minulého článku) o tom, že nejdůležitější je začátek, je platná i u státnic.

Když máte slajdy, jaké jsem viděl 1000 x (jedna z pěti abecedně nejprvnějších standardních šablon PowerPointu), na nich napsáno svoje jméno, dnešní datum a „Obhajoba diplomové práce,“ budu se ze všech sil snažit zase usnout.

Uspání je zaručeno, když druhý slajd bude „Osnova“ a vy budete dvě minuty vykládat, že nejdřív chcete naznačit zadání, pak budete hovořit o teorii toho, pak o teorii onoho a tak dále (nevím jak to bývá dále, to už obvykle spím). K osnově byla diskuse už dříve.

Proč nemít na prvmín slajdu obrázek z vaší práce? Nějaké související zajímavé obrázky, které navodí zvědavost a sympatie? Klidně něco vtipného (ale nějak „akorát“, pamatujte, že jste zajíc mezi vlky!). To, že se jedná o obhajobu diplomky, a dnešní datum tam nepište, to všichni vědí.

Úvodní část (ten první slajd, nebo přidejte ještě jeden, pokud máte co ukázat) ať mezi řádky říká: „Dobrý den, jmenuji se tak a tak a moje práce je velice zajímavá a užitečná!“ Na to stačí půl minuty, není, proč se tu zakecat.

Za druhé: O čem to, u všech všudy, mluví?

Vyjasněte, o čem vaše práce je. Řekněte, na čem jste pracovali a s jakým cílem.

Přetisk oficiálního zadání není dobrý nápad, protože oficiální zadání se píše „služebním jazykem“ a píše se v září. Vy jste se za ten rok na nějaké věci zaměřili, nějaké věci vám vyplynuly. Říkejte, jak vidíte svoje zadání teď v červnu a říkejte to lidským / odborným jazykem.

Představte si, že se někde na zastávce šaliny potkáte s kamarádem a on se vás zeptá: „Tý vole, co ty to vlastně děláš na tu diplomku?“ To, co byste začali odpovídat jemu: „Tý vole, já dělám …,“ je obvykle přesně to, co byste měli uvést v této části. Nebudete mu říkat: „Nejprve jsem měl prostudovat literaturu z oblasti … a pak zvolit vhodnou metodu …“

Dvě pravidla:

 1. Kde to jde, použijte obrázek místo odrážek.
 2. Jde to všude.

Za třetí: Práce = Dělati

S přehledem největší mor studentských prezentací je vykládání teorie, která s diplomkou souvisí, vzdáleně souvisí, i nesouvisí.

To může mít několik důvodů – domýšlím se. Studenti chtějí působit odborně a v té teorii jsou přece tak krásné vzorce a schémata. Asi si tam připadají jistí (aby ne, stojí za nimi pevná autorita wikipedie). Obrázky nemusejí vytvářet, ale vycopypastují je z internetu. S teorií nejde polemizovat. Všecko chápu. Ale když tohle student u obhajoby rozbalí, otevírá se mi kudla v kapse, protože prostě NEmluví o SVÉ diplomové práci, kvůli jejíž obhajobě jsme se ale přece slavnostně sešli.

Časté taky je, že student chce uvést „jen trochu nezbytné teorie,“ což by vlastně mohlo být dobře, ale zakecá se a celý časový limit vyčerpá na tlachy o teorii (které lidi v komisi buď znají, nebo je nezajímají). Je típnut tajemníkem a to, co je skutečně důležité, o své práci (= co dělal) řekne chvatně ve třech větách, zlitý potem a koktaje.

Diplomka je diplomová PRÁCE a když obhajujete diplomku, obhajujete, co jste DĚLALI a UDĚLALI.

Vyšel jsem z tohoto.
Zkoušel jsem toto.
Navrhl jsem.
Napsal jsem.
Pustil jsem.
Testoval jsem.
Modifikoval jsem.
Vyvinul jsem.
Vypracoval jsem varianty.
Nadyzajnoval jsem.
Změřil jsem.
Komunikoval jsem.
Zjišťoval jsem.

Toto je nejdůležitější část vašeho prezentování. Dejte si na ní záležet.

Tři pravidla:

 1. Kde to jde, použijte obrázek místo odrážek.
 2. Jde to všude.
 3. Pro tyto účely je matematický vzorec vlastně taky obrázek.

Za čtvrté: Výsledky

Toto je taky nejdůležitější část vašeho prezentování.

Podařilo se mi.
Vyšlo mi.
Funguje to tak a tak.
Je to tak a tak rychlé.
Je to tak a tak přesné.
Dělá to takové obrázky.
Ukážu vám krátké video.
Tady jsou typické případy, kde to zafungovalo.
Tady jsou typické případy, kdy to selhalo.
Graf ukazuje hodnocení uživatelů.
Graf ukazuje statistiky používání.
Nejvíce si cením.
Za nejdůležitější výsledek považuji.

Za páté: Pro nás pomalejší a roztěkané

Shrňte to nejdůležitější z toho, co jste říkali, ve třech větách, s jediným slajdem, který ilustruje to pěkné a zajímavé na vaší práci – obrázky, vzorce, grafy.

Shrňte = neříkejte nic nového.
Ve třech větách = ve třech větách.

Tyto tři věty si můžete připravit předem, aby zněly přesvědčivě, jasně a rozumně. Někteří vlci se probudí až v tento okamžik a je pro vás dobře, když jim teď řeknete to, co byste chtěli, aby o vaší práci věděli.

Ve třech větách = ve třech větách. Ne ve čtyřech, ne v pěti.

Poznámka k zakecání se

Empirická zkušenost: Nezkušený řečník si myslí, že bude mluvit t času, ve skutečnosti pak mluví 2t. Zkušený taky. Hodně zkušený taky, ale ten si to uvědomuje a tak s tím počítá, takže nepřetáhne a stihne všechno, co chtěl.

Statistický fakt: Většina studentů obhajujících svoje diplomky nejsou zkušení řečníci.

Dejte dohromady empirickou zkušenost a statistický fakt. Uvažte, že 18 slajdů s osmi odrážkami na každém z nich NEJDE stihnout za 7 minut. I když to jsou samé úžasné věci, rok vašeho života, největší průlom v IT od vynálezu tranzistoru.

Promyslete, co je na vaší prezentaci nejdůležitější, co říct MUSÍTE. Co jste dělali, zásadní výsledky. Vše ostatní můžete a nemusíte říkat. Sestavte tak svoje slajdy, plánujte tak svůj čas. PowerPoint vám ukazuje, kde jste v prezentaci časově. Připravte si poznámky, ve kterém okamžiku už musíte mluvit o své práci, ve kterém okamžiku o výsledcích, ve kterém okamžiku už máte říkat své tři poslední věty. Teorii můžete nedovykládat. Detaily implementace můžete nedovykládat. Přejděte na to důležité.

Zajíci sobě

Jděte se podívat na státnice. I když jste ve čtvrťáku a sami státnicovat budete až za rok, jděte tam. I když budete státnicovat ve středu, zajděte se podívat v pondělí nebo v úterý.

Pokud vím, studentovi, který obhajuje a je zkoušen, to nevadí. Ani o vás neví, musí sledovat vlky. Možná mu vaše přítomnost dokonce trochu pomáhá, protože v místnosti je najednou více zajíců a ne jen samé šelmy.

Zcela jistě to pomůže vám. Zjistíte, do čeho jdete. Zjistíte, jaké chyby dělají studenti při prezentaci: nezískají si pozornost, mluví o nerelevantní teorii, zakecávají se, neskončí přesvědčivými třemi větami.

Zjistíte, že je to jenom prezentace. Jenom prezentace o práci, kterou znáte ze všech lidí na zeměkouli nejlépe a za kterou si můžete stát a můžete o ní povídat zajímavě a v klidu.

Jste vlk? Jste zajíc? Máte jinou zkušenost? Máte stejnou zkušenost?
Napište komentář!

Kategorie: prezentování, státnice
 • Vzpomínám na to, jak moje žena na začátku obhajoby diplomky (synchronní textová komunikace pro mobilní zařízení) rozdala vlkům 2 mobilní telefony, na kterých běžela live verze toho, co chtěla prezentovat. Ač měla prezentaci velmi dobře připravenou na reálých 7 minut, tak ji tak úplně neposlouchali, neustále si vlci hráli s mobily 🙂 Větší část prezentace byl vlastně screencast provozované aplikace v mobilním simulátoru, který tam komentovala.

  • Zabavit vlky gadgetem je dobrá strategie.

   Gadget musí fungovat.

   Jednou jsem hodnotil diplomku, která měla něco zobrazovat pomocí OpenGL. Objevilo se konzolové okno, ve kterém se vypisoval řádeček „Hovno, hovno, zlata rybko!n“ cca 3x za sekundu, jiný výstup nenastal. Když se takto vyvine gadget v drápech vlka, zajíc nemusí odejít s celou kůží :).

   • Dost mě to pobavilo 🙂 Možná i proto byla její obhajoba rozdělena tak, že mobily jsou nice to have (záviselo to na moc věcech, nahozeném serveru, funkční bráně, signálu, GPRS…), když to nepojede, nic se neděje. A prezentace nebylo live klikání v aplikaci, ale předtočený screencast v nejpřehratelnějším video formátu 🙂

 • Roman Bednarik

  Super text. Dodal bych, ze je imho pozde prezentovat poprvni az u statnic.

 • morph

  Tak toto je naprosto perfektni prispevek – diky za nej!

  Shrnout vysledky hnedka na druhem slidu neni vubec spatny napad (ukazat obrazek, video), je mnohem rychleji a mnohem lepe videt kam smerujeme.

  A ano, rovnice je take obrazek a nejake jsou potreba, ale ze zkusenosti vime, ze lide maji radeji barevne obrazky nez rectinu 😉 takze kde to jde nahradit, nebo doplnit bez ztraty informaci, smele do toho!

  Kazdopadne diky, skoda ze takoveto veci se u nas ve skole moc nerozviji – pritom na dobrych skolach venku je zvykem na techto vecech (prednaseni, psani, obecne soft-skills) pracovat i u doktorandu

 • David Šabata

  Mně se naprosto skvěle osvědčil MediaContest, kde se zajíci potkávají s vlky v mnohem méně vypjatém prostředí. Během cca dvou hodin jsem svoji (dosud neexistující) prezentaci odříkal hromadě zajíců a vlků.
  Před státnicema jsem jen spíchnul (z lenosti vesměs obrázkovou) prezentaci a trochu vypiloval časování; výklad zůstal stejný.

  Zásadní prozření přišlo u asi třetího povídání na MC, kdy jsem pochopil, že lidi lákají obrázky (a o to více pohyblivé), ale především je vůbec nezajímá hlubší obsah mé práce.
  Jakmile jsem začal vyprávět víc populárně než technicky, reakce byly o 100% lepší a jako bonus se mé vyprávění zkrátilo asi na polovinu 🙂

 • Igi

  Pěkně popsáno Adame, díky. Ušetřil jsi mi čas :).
  1) trénovat prezentaci na nečisto je nezbytné.
  2) neučil bych se však prezentaci nazpaměť, protože může dojít k výpadku paměti a jste v …
  3) zjistil jsem, že když mluvím na ostro obvykle to dám rychleji než na nečisto. Takže s tím při trénování už počítám.. ale to jsou empirické zkušenosti a nemusí to platit pro všechny.
  4) v zimě jsme se studenty jejich prezentace nahráli na video, aby se mohli podívat hlavně sami na sebe. Asi to nanečisto zkusíme i teď v létě.
  5) gadgety jsou skvělá věc.. je to jen trochu nefér vůči ostatním, kteří nemohou pustit na projektor live ukázku svého výtvoru. Myslím, že s krátkým videjkem v prezentaci se tu jeden student nesetkal zrovna s našeným přijetím.
  6) prezentaci dělejte vždy zaměřenou na konkrétní publikum.. takže zajíci nebo vlci. U státnic si možná můžete dovolit jít ještě víc do detailu.. (jak moc opelichaný vlk to je).. však máte svá underground fóra že? 🙂

 • Maialis

  Dobrý,souhlas. Možná jen poznámka: u obhajoby diplomky je na tohle všechno už pozdě. Bez tréninku s přednášením různému druhu publika se tohle nedá naučit. Na dobrých školách musí studenti pravidelně presentovat na lab mitincích, na seminářích oddělení, ústavu, katedry… a státnice je jen jednou z mnoha presentací. Pokud je to pro ně premiéra, tak je to průšvih ne proto, že se jim to nepovede, ale proto, že zjevně studovali špatnou školu…..

  • Máte pravdu.

   Z toho důvodu dobré školy (jakož třeba ta naše :)) prezentování, psaní zpráv, obhajování a další věci, do výuky zařazují.

   Při tom všem rozplétají gordický uzel. Existuje hodinová kapacita studentů týdně, studium má konečný počet týdnů. Když se přitlačí na pilu prezentování, bude se muset ubrat něčemu jinému (teorii? matematice? jazykům? praktickému programování? grafickému návrhu? psaní odborných textů? spolupráci v týmu? specializovaným předmětům?). Nebo se nafoukne ta hodinová dotace, nebo se protáhne studium.

   Taky mají školy definovaný balík peněz, které používají na to, aby vyučující se studenty pracovali. Zvýšit počet hodin, po které se učitel věnuje studentům (przentování je málo „efektivní“, protože prezentuje jeden student a tomu se musí věnovat jeden učitel) znamená buď sehnat někde peníze (kde, když stát peníze na studenta rok od roku snižuje?) nebo snížit platy učitelům, resp. sehnat levnější učitele.

   Dobré školy (jakož třeba ta naše) si tohle uvědomují, periodicky revidují studijní plány a snaží se hledat optimum mezi odbornými předměty, soft skills, financemi, vytížeností studentů a vším dalším. Jsou v tom samozřejmě nedokonalé, ale snaží se podle toho, jak nejlépe umí.

   • morph

    Nebo snizit pocet studentu, vzit jen ty vyrazne lepsi, ti se pote i vice uci sami od sebe/mezi sebou a ucitel je spise mentor/coach… a jako bonus pro vsechny je vice casu jak vyucujicich, tak studentu…

    • Veřejná VŠ teď dostává peníze za studenta, tj. čím víc je studentů, tím víc je peněz.

     Provést přednášku pro 50 a pro 100 studentů je stejná práce, pro 100 je za to 2x víc peněz. Provést individuální projekt s obhajobou pro 100 studentů je dvakrát víc práce než provést ho pro 50 studentů a je za to dvakrát víc peněz.

     Škola musí platit školníka, barák, úřednictvo, celkem bez ohledu na přesný počet studentů. Rok od roku se škole zmenšuje ta částka na studenta. Jaký je ekonomicky racionální závěr? Zmenšit počet studentů na čtvrtinu – tu nejchytřejší čtvrtinu? Tj. snížit příjmy na čtvrtinu, přičemž některé (velké!) náklady zůstanou stejné, některé klesnou možná o tu čtvrtinu (spíš ne) a propustíte nějaké nadbytečné lidi? Hmm, prosím, ale nevím, kde vás s takovým programem zvolí za děkana.

     Nebylo by správné, kdyby školy přemýšlely JEN ekonomicky, nabíraly úžasné počty studentů a učily jen „efektivními“ způsoby, jako jsou přednášky nebo jiné masové formy. Školy ale musí přemýšlet AJI ekonomicky a hledět, jak celou tu legraci udržet ve stavu ekonomické stability. Snížit počet studentů na desetinu – jakkoliv by to bylo krásné z hlediska koučování a mentoringu – ekonomicky stabilní bohužel není. 🙁

     Samozřejmě, můžeme se bavit o změně nastavení systému: to placení na hlavu, hodnocení kvality škol, školné, stipendia pro nadané studenty, … Jak tato debata probíhá, se dočítáte v novinách.

     • morph

      jasne, ono to nakonec vzdycky bude o penezich, ale jako student si muzu dovolit ten luxus se tim nezatezovat 🙂

      ono bohuzel, ikdyz pocet penez poroste primo umerne s poctem studentu, tak kvalita jak studentu, tak dalsich vyucujich bohuzel ne (= vic prace padne na doktorandy) a bohuzel den ma jenom 24 hodin, coz se na moznostech koucovani studentu musi projevit…

      resenim muze byt zavest krome masovych oboru i nejaky mensi, ktery bude castecne zadotovany z tech masovych – je to sice slozite zduvodnit, vzdycky nekdo bude nespokojeny, …, ale muze se hrat na to, ze cast skoly doda penize, druha cast zase jmeno/prestiz, … ono se to nakonec projevi pozitivne -tedy v idealnim svete by melo, jaka je realita radeji neodhaduji 🙂 , protoze vice lepsich lidi -> lepsi granty -> vice penez…

      ale to jsme jiz hodne off-topic, nechci kazit vyberny prispevek timto tlachanim 🙂 takze este jednou diky za super cteni k prezentovani!

  • Proto si trochu pohrávám s myšlenkou nějakých dobrovolných prezentací na FITu ve volném čase. Něco jako PVH kurzy, ale v duchu studenti studentům…

   • Co jsou PVH kurzy?

    Určitě by nějaký prezentační kroužek (jako bývaly řečnické kluby) byl super počin. Rád vám s tím pomůžu, jestli bude jak.

    • Úplně jsem na to zapomněl…Jsou to humanitní předměty na FITu, které jsou povinné 1x za Bc. a 1x za Ing. studium. Jsou tam různé komunikační témata a jedním z těch kurzů jsou i Prezentační dovednosti. Nějak mi ta myšlenka zapadla, ale mohl bych ji oživit. Chtělo by to promyslet způsob, jakým by to fungovalo, pak by se domluvila nějaká volná přednáškovka. Tím chtělo zřejmě myslím sebe, ale podpora někoho jako Vás by byla prima 🙂

   • Vy nemáte bakalářský seminář, případně diplomový?
    U nás se na IT prezentuje na dost předmětech – semestrálky. Pak máme projekt ve druháku a ve čtvrťáku, který je zakončen obhajobou. Je to sice taková malá obhajoba, ale pro techniky platí: čím více veřejného vystupování a psaní technických zpráv, tím lépe 😀

 • Inka

  Díky, dobré postřehy, které se hodí nejen na obhajobu diplomky. Ještě bych dodala – zkuste to bez powerpointu s jednim listem flipchartu. 🙂

  • Ano, rázná prezentace s flipchartem a fixkou je machrovinka. Je o úroveň výš. Když se umí, je to přírodní úkaz k nezapomenutí.

   Ale doma to nezkoušejte :).

 • Pingback: Jak zakončit prezentaci: Konec není konec()

 • Věruš

  Vím, že je tento dotaz trošku mimo téma, ale zajímalo by mě – opravdu dávají ti „vlci“, kteří možná před prezentací ani nečetli oficiální zadání práce, známku pouze ze 7-mi minutové prezentace? Takže vlastně všechno, co „zajíc“ za uplynulý rok vytvořil závisí na pouhých 7 minutách předvedení? Nebo tomu je jinak?

  • Stručně: ne a jo.

   Podrobněji:
   Známku navrhuje vedoucí, který se studentem ten rok pracoval a velmi dobře ví, jaký student je.
   Vedle něj práci celou čte a ověřuje recenzent (někdy se říká oponent, ale já to slovo nemám rád, protože on podle mě nemá oponovat, ale hodnotit), který se vyjadřuje k různým aspektům a navrhuje celkovou známku (http://www.herout.net/blog/2011/10/hodnoceni-diplomovych-a-bakalarskych-praci-posudek-oponenta/).
   Vedoucí i oponent jednak navrhují hodnocení a dvak napíšou posudky – celkem podrobné, viz odkaz výše.
   Posudky jsou celé čteny před komisí a kromě toho má student prostor s PowerPointem v ruce k nim něco dodat – představit svou práci, vypíchnout, co je na ní dobrého, být vlastním advokátem. Z těchto tří vstupů, z diskuse se studentem, a z informací o celém průběhu studia (které má komise k dispozici) pak komise vytvoří hodnocení. Takže NE, není to jen podle nějakých sedmi minut.

   Už jsem viděl případy, kdy vedoucí i oponent navrhovali špatnou známku a komise dala dobrou. Už jsem viděl případy, když vedoucí i oponent navrhovali dobrou známku a komise práci nepřijala. Už jsem viděl případy, kdy vedoucí a oponent se v hodnocení dost lišili a studentova prezentace určovala, ke komu se komise přikloní. Takže ANO, těch sedm (nebo kolik) minut hraje velikánskou roli.

   Říká se, že názor na nového člověka si děláme v prvních sedmi VTEŘINÁCH, kdy ho vidíme. Pak je možné názor upravit, ale je to obtížné, jde to pomalu a stojí to hodně energie. Podnikatelé připravují svůj „elevator pitch“, který zřejmě často rozhoduje, jestli dostanou investice za milióny, nebo nedostanou – a ten trvá mezi půlminutou a dvěma minutami. Jsou okamžiky v životě člověka, které trvají vteřiny nebo minuty, a které rozhodují o osudových věcech. Radši bych se na obhajobu diplomky a na státnice připravoval tak, jako by mezi tyto okamžiky patřila.

   Je to odpověď?

   • Věruš

    Přesně ta, kterou jsem potřebovala vědět. Děkuji za ni

 • Pingback: Jak dopadl Kinect Marathon()

 • Pingback: Blogování 2012()

 • Honza

  Rád by som sa opýtal, či prezentácia môže byť animovaná. Napríklad ako umožňuje tvoriť Prezi (http://prezi.com/).
  Je v poriadku odkázať sa na moju písomnú prácu ktorá má porota k dispozícii ? Napríklad:
  mám aplikáciu ktorá generuje stoličky, do prezentácie dám pár vzorových modelov čo ale ani zďaleka neodráža to, čo všetko moja aplikácia vie vygenerovať. V písomnej práci mám ale vizualizované jednotlivé časti stoličiek z ktorých sa môžu skladať a to uceluje predstavu toho, čo všetko to dokáže vytvoriť.

  teda v prezentácii napríklad takto :
  „Tu môžete vidieť tri rôzne modely stoličiek. Lepšiu predstavu o škále variácií stoličiek si môžete utvoriť po vzhliadnutí strany 19, kde nájdete vizualizované elementárne prvky z ktorých sa moje stoličky môžu skladať.“

  Ďakujem.

  • Animované prezentace nejsou zakázané, takže může. Ale moc to nedoporučuji, speciálně to prezi. Můžou být problémy s kompatibilitou, velikostí souboru, verzí flashe, já nevím co všecko. S PDF problémy nebývají, ani s PPT ne. Za tato rizika podle mého názoru a zkušenosti mnoho nezískáte – státnicová komise není ten typ publika, která by při pohledu na animovanou prezentaci řekla: „wow, to je úžasné, jak to udělal? ten musí být dobrej!“, což je asi hlavní důvod, proč normálně člověk nasadí takovou věc. Věřte mi, už jsem viděl pěkných pár prezentací předváděných v prezi. Asi tak ve 3% případů to řečníkovi pomohlo předat svoji myšlenku přehledněji, srozumitelněji. Tak v 60% případů to působilo divně, byly problémy s kompatibilitou, prezentace se pouštěla příliš dlouho, animace se nehodily, řečník měl problém doskákat na slajd, který při otázkách chtěl ukázat, atd. Může se stát, že se se svým výkonem trefíte do těch 3% a bude to super. Ale asi bych si to radši zkoušel někde jinde než u státnic.

   Ten výtisk práce je v celé místnosti jeden, lidí v komisi je tak 6, ještě tam můžou být hosté. Šance, že si to fakt všichni prohlídnou, je blízká nule. To, o čem mluvíte, bych já asi řešil tak, že bych měl slajd, na něm klidně 20 fotek židliček – nevadí, že se budou překrývat a budou malé/špatně rozlišitelné. A říkal bych: „Ve své práci jsem navrhnul a v textu popsal velký počet židliček.“ Tady vidíte jen malý výběr. Podle mě toto předá lepší představu o „škále variací“, než chtít po všech, aby si nalistovali stranu 19 – prostě si ji nenalistují.

   Dává to smysl?

   • Honza

    Áno rozumiem. Ďakujem za odpoveď.
    Mimochodom výborný blog a skutočne veľmi nápomocný pri príprave na SSZ. Vrelá vďaka.

 • eLko

  Pane doktore,
  díky za Váš web a Vaši energii co sem dáváte. Jakožto studentka pokročilá kombinovaného studia (asi zletilejší než Vy 🙂 ), jsem si vzala Vaše rady k srdci. Takže dobrý obrázek za tisíc slov, kvalitní graf, lehká animace či myšlenková mapa prorotu zaujme. Samozřejmě akademické prostředí mívá rádo studie, takže když je to v práci možné a v prezentaci na to čas působí to také sofistikovaně … minimálně. Na našem vzdělávací ústavu byly většinou prezentovány jen slajdy s písmenky … Myslím, že změna porotu oslovila a obhájeno bylo samozřejmě se známkou výbornou.
  Takže ještě jednou moc díky … a kolegové čtěte držte myšlenku tvůrce a máte našlápnuto na úspěšnou ohajobu.
  eLko

  • Super, gratuluji! Jsem rád, že Vám moje článečky pomohly.

 • Peter

  Dobry den, tiez by som chcel podakovat za Vase nazory a postrehy z tohto blogu, su velmi napomocne a neviem kde inde by som sa k takemu niecomu dostal.

  Mam na Vas aj jednu otazku ak budete mat cas.

  Nie vsetky zaverecne prace su kvalitne a o nekvalitnej praci sa urcite rozprava tazsie ako o kvalitnej… Viackrat som cital to zlate gro, ze treba odprezentovat co sme urobili, ako sme to urobili, preco to je dobre… Mate nejake navrhy/postrehy co robit ked ten vysledny produkt (BP/DP) nesplna ocakavania, ci uz samotneho diplomanta alebo osoby formulujucej posudok?

  Otazkou smerujem k tomu, ci sa Vam zda na obhajobu vhodna nejaka sebareflexia alebo sebakritika – preco sa toto a toto nestihlo, preco to nie je idealne, v com sme sa poucili, co by sme robili inak? Samozrejme treba zhrnut vysledky a to co sa naozaj dosiahlo, ale zaujima ma, ci ma zmysel tu sebakritiku do prezentacie/obhajoby zaverecnej prace tiez nejako zakomponovat alebo to skor vyznie nevhodne.

  Dakujem za odpoved

  • Moc dobrá otázka! Odpověď by byla dosti delší a tak ji sepíšu do samostatného článečku – bude dnes nebo zítra.

 • Pingback: Jak hájit chyby v diplomce()

 • Lukáš

  Dobrý den pane doktore, mám na vás taky jeden dotaz, neuspěl jsem u SZZ v Červnu a teď jdu na opravky v Srpnu a v pdf co nám poslali, je že mám 3 ze 4 profesorů stejné a jeden z nich se mi zdá, že je na mě zasedlý je nějáká možnost vyměnění komise ? Nedaří se mi zatím nikde na internetu tuto informaci najít

  • Pokud vím, tak se složením komise nic nenaděláte.

   Pokud na Vás opravdu zasedlý je, dá se něco dělat. Můžete komunikovat s vhodnou osobou (děkan, proděkan pro příslušný stupeň studia, …) a přivolat jejich pozornost k tomu zkoušení. Státnice jsou veřejné, můžete si tam pozvat vlastní „svědky“ a vytvořit tak tlak na komisi, aby byla korektní.

   Za ne nepravděpodobné považuji, že na Vás zasedlý není. Masifikace výuky přinesla spoustu negativních věcí, jako že učitelé studenty ani pořádně neznají. Jestli je v ní něco pozitivního, tak to, že učitelé si na studenty nezasedávají, protože je ani pořádně neznají a nevím, proč by to dělali. Takže bych Vám mohl poradit, abyste to pustil z hlavy a prostě se učil. Jenže to je to nejtěžší, co se v takové situaci poradit dá a blbě se to poslouchá.

   Promluvte si o tom s někým, komu věříte, a kdo Vám pomůže se na celou věc podívat shora a střízlivě. To je to nejlepší, co poradit dokážu a ani to nemusí být nepřijatelné. Ne?

 • Ettelwen

  Co když se zajíček na prezentaci připravoval, dřel od rána do večera, cvičil mluvení, hledal vypointované šlehy a komentáře… Když byl zajíček jeden z nejlepších studentů na katedře, jediný z celé katedry na erasmu, jeden z mála s prospěchovým stýpkem a stýpkem děkana za práci pro školu a vůbec vymetl i nepovinné předměty a zapojil se do výzkumu protože prostě něco chtěl vědět a umět. Pak dostal na botanickou práci vedoucí zahradnickou inženýrku, nikoli akademičku, která neobhájila vlastní disertaci a na studenty kašle. Oponenta ze zoologie, mladého ambiciózního muže, který měl tu drzost říct kdyby vám to oponoval kdokoli jiný, tak ten titul dostanete, ale u mě ne… Pak u obhajob, na které jste poslední, ta s tím Fkem, na které se sleze celá katedra, a všichni vás ani nenechají doprezentovat a otázky střílí jak kulometem, a pak se to strhne v akademickou přestřelku názorů na téma že takové práce už byly a byť nejsou dokonalé, deset jsme jich pustili, tak proč ne jedenáctou… protože prostě ne. Raději slečno běžte ven, my se domluvíme… Pak si šéfka katedry není schopná přečíst zprávu z thesesu, že to je méně než pět procent, nikoli více, a navíc v řádně provedené citaci….
  Pak můžete ty čtyři roky krve, potu a slz, děsivého cestování a okusování suchého chleba vzít a spláchnout do záchodu protože jim prostě nestojíte ani za blbé éčko… Na univerzitě kde se předměty uznávají maximálně tři roky staré…

  No, můžu jít okopávat záhonky, za minimální mzdu. S dvojími státnicemi z dvouoboru který jsem milovala. Dvě podmínečná přijetí na navazující magisterské můžu vzít a spláchnout taky…

  Nicméně, děkuji moc za skvělý blog pohledu z druhé strany, některé věci mi během studia dost pomohly.

  Ráda bych se zeptala, můžu něco ještě zhoršit žádostí o přezkum toho rozhodnutí? Je vůbec možné něco takového? Tušíte jestli to vůbec jde nebo jak se to provádí?

  • Hmm, to zní jako že zajíc měl dost slušnou porci smůly :(.

   S tím přezkumem nevím nevím. Přezkum je konfrontace a – bohužel – stranou sporu je jaksi celá škola, že nepohlídala korektní průběh, takže celá škola se hledí bránit a je těžké v ní hledat hlasy, které by chtěly rozhodnutí komise bránit. Ani formálně k tomu často nejsou žádné nástroje a asi je to tak i správně, protože pokud by se třeba nepořizoval audiovizuální záznam ze státnic, je strašně těžké nebo nemožné fakt něco přezkoumat, aby to nebyla dojmologie a vaření z ničeho.

   Líčíte to celkově dost bezvýchodně a tak, že se spiklo úplně všechno, co mohlo. To může znamenat, že nebesa si fakt nepřejí, abyste ten titul a všechno ostatní dostala. Nebo to, věci vidíte černěji, než jsou. Růžové brýle dokážou člověka pěkně ošálit, ale zrovna tak i ty černé. V tak zásadní životní moment bych možná hledal někoho, kdo by mi dokázal pomoct prohlédnout tu situaci a udělat si nějaký pohled s odstupem.

   • Ettelwen

    Zajíček to dal.
    Hecnul se, přestal brečet, podal žádost o výjimečný třetí pokus.

    Nová práce, nové zadání, jiná katedra, jiný vedoucí i oponent. Sakra „kus užitečné a smysluplné práce“. (A nějak tak se to objevilo i v posudku.)

    Ve finále za B, protože přecejen nějaký mouchy to mělo, a práce se na tom vždycky dá odmakat víc.

    Včil sa eště ukáže, jestli prošlo i to odvolání na školné nebo ne. Ale i kdyby ne, tak dvacet tisíc už se někde schrastí.

    Hlavně že ten diplom je.

    Díky, díky, díky, za tenhle blog. Je to jedna z těch věcí, který mi ukázaly, že školu má smysl dělat, rozvíjet se za svý obzory, a že nejsem jediná kdo tomu věří.

 • Jiří Kačírek

  typicky pokec o zajicich odchovanych párkoslavy, pardon vlky, na vysoké škole.

 • Barbora

  Předpokládám, že pro doktorské práce to bude obdobné. Snad jen zubatější vlci….

  • Princip je stejný. Okolnosti trochu jiné – u doktorské obhajoby se nestřídá únavný počet zajíců a moje zkušenost je, že ani vlci nejsou takoví dravci – přece jen pasují nového vlka mezi sebe, tak se na něj koukají jinak. Ale pokud k této situaci nepřistoupí tak, že přijímají nového kolegu, ale že mají poslední příležitost zajíci ukázat, zač je toho loket, to pak asi chlupy lítají…

   • Barbora

    Tak situace nebyla tak zlá. Pomohla předobhajoba jako příprava na otázky a zjištění, jaké prezentace se líbí (je rozdíl prezentovat ve firmě a na akademické půdě). A pak samozřejmě důkladná příprava prezentace a odpovědí na otázky oponentů. Nakonec chlupy nelítaly. 🙂 Tyto stránky mi pomohly, i technika představy úspěšného průběhu.

 • Barbora

  🙂 právě se mezi vlky chystám, je dobré vědět s čím počítat. A jen tak od pasu typuju, že vlci se budou dělit na 2 skupiny – jedni mírnější a druzí zubatí.

 • Monika Maršálková

  Pecka:) Nalezeno náhodně, ale určitě u státnic využiji:)

 • Klára Nováková

  Díky, díky za tento článek! 🙂

 • Miroslav Kravec

  Najprínosnejší článok k príprave obhajoby BP, ktorý som zatiaľ našiel!

 • Pingback: Příprava prezentace k obhajobě bakalářky (diplomky) - Pavel Semerád()

 • Podpořte kliknutím

 • Přihlásit odběr

 • Kategorie

 • Oblíbené příspěvky

 • Hojně komentované

 • Archiv

  • - 2018 (1)
  • + 2017 (4)
  • + 2016 (7)
  • + 2015 (6)
  • + 2014 (16)
  • + 2013 (30)
  • + 2012 (46)
  • + 2011 (99)
  • + 2010 (19)
  • + 2009 (15)