„Jsem mamlas“, meze znalostí a mysl začátečníka

Kamarád měl blbou náladu a svěřil se. Zdrojem blbé nálady bylo, že poslední dobou pociťuje, že vlastně není nijakým mistrem ve svém oboru, že má spoustu mezer ve znalostech, vlastně ničemu pořádně nerozumí a vůbec je mamlas.

I jal jsem se ho utěšovat a k vlastní velké radosti úspěšně utěšil.

Třeba se utěší ještě někdo.Na obrázku je schematický nákres znalostí jedince. Velký obdélník jsou všechny znalosti v daném oboru – ty, které jsou lidstvu přístupné, i ty, které teprve musí být objeveny, i ty, které nikdy objeveny nebudou.

Kruh je podmnožina znalostí, které jedinec – říkejme mu Franta – ovládá.

Když se Franta začíná učit svému oboru, znalostí má málo:

Na začátku učení je malá nejen plocha kruhu, tj. množství znalostí, které Franta stihl pobrat. Je malý i obvod kruhu, což je Frantova mez znalostí. Na mezi znalostí si Franta uvědomuje: „Tady to celkem vím, ale tuším, že kousek vedle jsou věci, které neznám.“

Věci ve středu kruhu Franta bezpečně ovládá a zná souvislosti kolem. Daleko za hranicí kruhu Franta prostě neví, a neví, že neví. Je to právě na mezi znalostí, kde si Franta může uvědomovat, co neví.

Jak se Franta víc a víc učí a jeho okruh znalostí se zvětšuje, natahuje se taky mez znalostí a Franta si začíná uvědomovat, že vlastně spoustě věcí nerozumí.

Dokonce, když se srovnává s Pepou, zjišťuje, že Pepa rozumí věcem, kterým rozumí Franta, ale rozumí i věcem, kterým Franta nerozumí, o kterých ale ví, že jim nerozumí. A tak si Franta před Pepou připadá trochu jako mamlas:

Naproti tomu Tonda si před Pepou jako mamlas vůbec nepřipadá, protože z jeho pohledu Pepa ví navíc jen pár detailů, které si Tonda uvědomuje jako svoje mezery.

Takže když si můj kamarád začal připadat jako mamlas – že nic neví, má samé mezery a žádný expert vlastně není, i když by měl být a i když je jeho práce se za jednoho vydávat – je to pro něj a pro jeho práci vlastně velmi dobrá zpráva.

Mysl začátečníka

Zenový mistr Sunrju Suzuki opakovaně svým žákům doporučoval, aby si osvojili mysl začátečníka.

Začátečník svoji činnost dělá s naprostou pozorností. Duch začátečníka obsahuje mnoho možností, duch experta jich obsahuje málo. Začátečník kolem sebe kouká otevřenýma očima, všechno vnímá, všechno zvažuje. Začátečník se může mnoho naučit, expert se tolik nenaučí.

Sunrju Suzuki říká, že je dobré být expertem, ale mít ducha začátečníka.

To není úplně lehké. Celý život žijeme podle imperativů: „Buď expertem!“ „Vypadej jako expert!“ „Vytvoř zdání, že jsi expert!“ Proto je těžké osvojovat si mysl začátečníka a ve svém oboru kolem sebe koukat otevřenýma očima, ptát se na věci, které jsou jasné, přemýšlet nad tím, co už jsme mnohokrát viděli.

Mimochodem, některé školy koučování se vydávají i tímto směrem a záměrně používají naivní otázky. Ptáme se businessmana: „A proč chcete dosahovat zisku?“ Ptáme se akademika: „Proč píšete papery?“ Ptáme se sportovce: „Proč trénujete?“ A kupodivu tento prvek naivity – nebo podle Suzukiho prvek mysli začátečníka – přináší hluboká uvědomění a průlomy v práci klienta.

Kamarád za mnou přišel s blbou náladou: „Jsem odborník na baterky, vždyť já tomu svému oboru pořádně nerozumím.“ Tato depka na něj přišla, protože už má dlouhou mez znalostí. A může mu to pomoci mít zase mysl začátečníka. Může mu to pomoci znovu otevřít svoje oči a věci, které už mockrát viděl, konečně vidět.

Připadáte si ve svém oboru jako mamlas? Zatím ne? Vydržte. Jednou se vám podaří toho dosáhnout.

Kategorie: koučování, mudrování
 • Tomáš Kubík

  Tušil jsem, že článek pojede ve stylu „vím, že nic nevím“, nicméně náčrtky s kruhy jsou opravdu výborné a všechno má svou logiku 🙂 Si snad pověsím (pro uklidnění) podobný náčrtek na zeď 🙂

 • Díky za článek.

  Sleduji svého syna procházejícího krásným obdobím otázek. A protože jsem tím fascinován, přijde mi, že je děsná škoda, že hromada lidí se zapomíná ptát. Někteří se stydí, jiní už ani neví jak na to. Někdy je opravdu třeba se zastavit a říct si úplně jednoduchou otázku: „Tatínku, proč se říká, že má někdo kliku?“ a nebo „Tatínku, proč vlastně Ježíšek nosí dárečky?“

  • Ježíšek ovšem dárečky nenosí.

   • No právě, že nenosí. A třeba další: „Tatínku, jak to, že mě Ježíšek vidí, když já ho nevidím?“

    • Nevidí. Je už pár tisíc let mrtvý 🙂

     • Anonymous

      Tady je někdo chytrej 🙂

     • Anonymous

      A kdo?

     • Pavel Šimon

      No ako vieš, že nevidí? Ty už si bol mŕtvy, aby si vedel, že potom nevidíš?
      Navyše v prípade toho Ježíška, je tu ešte taká vec, že „vraj“ vstal z mŕtvych. Potom by mohol aj vidieť, nie?
      Práve tvoja odpoveď je odpoveď experta, ktorý zabudol pozerať ako začiatočník…

  • S tím Ježíškem je to v pohodě. Ale ta klika mě dostala. Koukám, že jsou otázky, na které musím odpověď teprve najít.

   Moje teta je Kliková a vždycky říkala „Já mám Kliku.“ Ale to tou správnou odpovědí úplně není. 🙂

   • Už jsem to v minulosti trochu zkoumal. Napadlo mě, že kdo dřív neměl kliku, tak nenastartoval 🙂 V práci mi řekli, že to může souviset s klikou od flašinetu a veterány (kdo neměl kliku, nezahrál si), ale nejpravděpodobnější je podle mě tato nejkratší odpověď: https://twitter.com/#!/banterCZ/status/80582784632094720

    • Jan Navrátil

     Já jsem zaznamenal verzi o katovské klice, kterou se utahovala palečnice 🙂

   • Jirka Vraný

    Já jsem zase slyšel verzi, že je to germanizmus, byť hodně zdomácnělý. Má to původ ve slově Glück – štestí.

  • Dennis Brain

   Jeden z vykladu se dovolava na stare sepeti cestiny s nemcinou. Nmeckeho „Glu:ck auf!“ – cesky asi „pro stesti“ se cesky zivel zmocnil psvem a z nemeckeho „glu:ck“ si udelalo ceskou „kliku“. Asi tak jako cizokrajnemu „hamburgeru“ rika „hambac“. Kdyby memu dedeckovi predlozila babicka takovy karbenatek, asi by mu taky rikal: Tohle je hambac, babicko. Takovej karbanatek bez spetky chuti. A veprove v tom take neni!

 • Jiri Ignavojta

  Každý se musí smířit s tím co je za pocit neznat.Někdo to tají jiný si to přizná,někdo to svede na stáří

  • Sarysek

   hm nic zajímavího jsi nenapsal… škoda

 • LamaQ

  Vynikající! Celý týden se potýkám s extrémně špatnou náladou ze stejného důvodu a tohle mi moc pomohlo 😉

 • Pavel Kutáč

  Sunrju Suzuki má 100% pravdu 🙂 A článek je skvěle popsán.
  Díky

 • Glee

  Moc děkuji za tento článek – tohle už jsem dlouho potřeboval.

 • Antonín Pohlídal

  Výborný článek, nutí člověka se zamyslet nad věcmi, které vlastně bere za samozřejmost.

 • Sarysek

  Docela dobrý úlet!!!

 • Miroslav Hanzal

  Výborné děkuji! Jsou dny, kdy si myslím, že jsem chytrý jak rádio a na druhou stranu jsou dny a situace, kdy si připadám jako naprostý analfabet. Zdá se, že je čas se nad sebou zamyslet a trochu se srovnat. Naslouchat a být více vstřícný a pokorný ke svému okolí. Ubrat ze svého ega což je zpravidla antiproduktivní a v konečném důsledku vyvolává víše zmíněné negativní pocity. Zachovat si zdravé sebevědomí ale zároveň se nebát zeptat konzultovat, naslouchat zejména v těch případech, kdy si o sobě myslím, že jsem chytrý jak rádio. Takže do budoucna – Učený z nebe, nespad, líná huba holé neštěstí a především myslet, myslí začátečníka na doporučení mistra Sunrju Suzuki

 • Z hlediska terminologie zbývá snad už jen dodat …

  „A to víte, jaký je rozdíl mezi odborníkem a expertem?
  No, odborník ví všechno o hovně a expert ví hovno o všem.“

 • František Horák

  Snad proto, že jsem taky Franta, nebo proto, že jsem od přírody tak trochu šťoural. Napadla mě následující rouhačská myšlenka:
  Co když geometrický obrazec popisující mez znalostí není vůbec kruhový, ale podobá se spíše hvězdě? Pak se zvětšujícími se znalostmi je obsah hvězdy stále malý, avšak délka meze o dost vzroste.

  • No, to je možné. Pořád plocha roste, a obvod roste (možná rychleji, pokud se tvar hvězdy mění), všechno platí jako před tím.

   Asi by šlo uvažovat i tak, že když člověk vyjde školu, mají jeho znalosti zhruba tvar velkého kruhu a postupem času se z něho stává hvězda tak, že plocha se zmenšuje a obvod roste. To je trochu pesimistický scénář :), snad na tom nejsme tak špatně.

   Přesný tvar je asi individuální a mám pocit, že pro něj platí intuice, kterou máme ohledně rovinných útvarů – když je zvětšíme, zvětší se jejich plocha i jejich obvod. Moje nákresy prosím neberte jako rigorózní matematický důkaz, ale jako psychologickou útěchu. Ostatně, když někdo řekne „znalosti jsou jako kolečko“, něco tam musí být trochu nepřesného…

 • Pingback: Jan Tichý » Meze znalostí a mysl SEO optimalizátora()

 • Slušelo by se doplnit, že existuje ještě jeden svět. Svět za čarou. http://www.jantichy.cz/blog/mysl-seo-optimalizatora

 • Když na to má odborník náturu, tak mu může pomoct styk se začátečníky a začít je učit. Může tak udržet aspoň trochu živého toho malého človíčka, začátečníka v sobě.

 • Moc pěkný článek.

 • myslím, že by k tomuhle článku se hodil tento odkaz:

  http://kalous.blog.respekt.ihned.cz/c1-46229600-co-je-to-ph-d

 • Pěkné zamyšlení a moc pěkná grafika. Někdo celkem chytrý kdysi dávno řekl „Vím, že nic nevím.“ A právě k tomu všichni směřujeme. Super je, že máme volbu hodnotit, jak moc toho víme, nebo nic nehodnotit a jen dělat to, co nás baví, co nejlíp.

 • Právě jsem ve stadiu, kdy jsem si potřeboval něco takového přečíst. Díky moc za skvělý článek!

 • Výborný článek, není moc co dodat. Čím víc pronikáme do hloubky tím víc souvislostí se objevuje.

 • Nedávno jsem napsal článek na blízké téma
  („vím, že nevím“ > „nevím, že nevím“) :

  http://www.adamek.cz/clanky/uvahy/povrchni-mysleni/
  (resp. http://www.adamek.cz/clanky/uvahy/povrchni-mysleni/2013-02-10-jednoduchost-mysleni.pdf)

 • Miloslav Číž

  Zajímavé, kdysi jsem přemýšlel o tom, jak člověk získává znalosti, a v duchu jsem došel k podobným kruhovým diagramům, jak tady uvádíte, ale představoval jsem si spíš strom, který se rozvětvuje od středu do všech směrů, do některých více, do jiných méně, přičemž čímž dál od středu větev doroste, tím víc se musí větvit, aby pokryla nové znalosti. Možná nakonec všichni přemýšlíme velmi podobně.

 • Podpořte kliknutím

 • Přihlásit odběr

 • Kategorie

 • Oblíbené příspěvky

 • Hojně komentované

 • Archiv

  • - 2018 (1)
  • + 2017 (4)
  • + 2016 (7)
  • + 2015 (6)
  • + 2014 (16)
  • + 2013 (30)
  • + 2012 (46)
  • + 2011 (99)
  • + 2010 (19)
  • + 2009 (15)