Pět vyzkoušených způsobů jak špatně začít s diplomkou

Chcete vypracovat diplomku, na kterou nebudete hrdí, jejíž dokončování vás bude otravovat a u které nebudete do poslední chvíle vědět, jestli půjde obhájit? Chcete mít neblahé tušení už hned v listopadu – tj. po měsíci-dvou řešení diplomky? Nabízím pár zkušeností, které k těmto stavům vedou. Není to něco, co bych si vycucal z prstu. Jsou to postupy vyzkoušené a ověřené.

Podotýkám, že diplomkou rozumím „diplomovou práci“ i „bakalářskou práci“ – za obojí se dostává diplom.

1. Zapište si náhodné zadání

Na zadání diplomky jsou důležité dvě věci: co máte udělat a kdo vám to povede. Existuje nemálo studentů, kteří si diplomku v září zapíšou a v prosinci pak zjistí, co vlastně zadání obnáší a jaký vlastně je jejich vedoucí. Z nich si potřebujete vzít příklad.

Nejjednodušší věc na zeměkouli je stavit se za vedoucím ještě před zapsáním (nebo těsně po něm, kdy je možno ještě provést změnu) práce a informovat se: co se chce, z čeho se vyjde, co by se mělo udělat, jak se na to půjde, jak se bude konzultovat, jak se udělá časový harmonogram a tak.

Pokud si chcete připravit stresíky a udělat ze své diplomky pravé dobrodružství, takové schůzce se za každou cenu vyhněte. Pokud vás okolnosti k časné schůzce donutí, braňte se tím, že se na ni nepřipravíte a nebudete se mít na co zeptat.

2. Odložte práci „na potom“

Mañana je správný čas pro započetí prací na diplomce. Vždycky najdete dobrý důvod, proč na práci zrovna nemakat: semestr se ještě nerozběhl, semestr se sotva rozběhl, jsou půlsemestrálky, zrovna skončily půlsemestrálky, začínají projekty, projekty jsou v plném proudu, teď před Vánocemi to nemá cenu, jsou Vánoce, teď před zkouškami to nemá cenu, jsou zkoušky, je po zkouškách, semestr se ještě nerozběhl, atd.

Když začnete s řešením včas (hned v říjnu), riskujete, že zjistíte, co všechno práce obnáší a že původní představa byla moc idylická a kloudné řešení vyžaduje úplně jiný přístup.

Dejte si pozor, aby první řešení bylo na světě nejdříve v půli března, pak už není moc kdy předělávat, takže se to „nějak udělá“, „nějak sepíše“ a „nějak obhájí“.

3. Vymyslete to sami a lépe

Je těžké najít problém nebo algoritmus, který ještě není zpracován v knize nebo v odborném článku. Podstata takového článku spočívá v tom, že nějaký výzkumník rok-dva pracuje na nějakém aktuálním problému a pak o tom sepíše osmistránkový text, kde (aby mu to přijali), musí být všecko: z čeho vychází, relevantní další literatura, popis toho, co vyzkoumal, experimentální ověření jak to funguje, prostě všecko důležité. Takový článek můžete přečíst za dvě-tři hodiny a během tohoto krátkého času svoje znalosti posunout na podobnou úroveň, jakou autor článku získával měsíce nebo roky.

Protože autor článku musel zhustit hodně informací na malou plochu, používá matematický a další symbolický aparát. Proto je to trochu hutnější čtení než novinky na idnesu.

Abyste se vyhnuli luštění složitých hieroglyfů a potupnému učení od nějakého zoufalce akademika, ukažte, že jste nejchytřejší člověk, který kdy vstoupil do světa IT a vymyslete celé své řešení sami. Studování článků je pro nešťastníky bez znalostí a fantazie, vám stačí půl hoďky mezi googlem a wikipedií.

4. Naprogramujte to sami a lépe

Vyhněte se použití knihoven a hotových zdrojových kódů. Máte k tomu objektivní důvod: každý programátor na světě přece ví, že nejlepší kód píše on a co napsali druzí, je vždy divné, nesrozumitelné, a používá to špatné jmenné konvence.

5. Sedmkrát měř a … na řezání už ti nezbude čas

Třeba vás něco donutí začít včas, nastudovat myšlenky a používat hotové zdrojové kódy, které se dotýkají vaší práce. I v takovém případě máte pořád ještě možnost svoji práci sabotovat a dobře si zatopit.

Studujte dál a dál, vybírejte vhodnou knihovnu a nejvhodnější mód jejího použití. Travte „studováním“ mnoho měsíců a ke skutečnému vyzkoušení, zda práce někam vede a jestli zvolený přístup může mít výsledky, se dostaňte až nedlouho před odevzdáním.

Časný prototyp a první výsledky by vám mohly odhalit další souvislosti. Ty ale chcete zjistit až nedlouho před termínem odevzdání, abyste na ně už nemohli stihnout reagovat.

Kategorie: diplomky
 • Majo

  Veľmi pekný článok. Bohužiaľ som mal kamarátov, ktorí takto diplomku vypracovávali. Smiali sa mi, keď som v zimnom semestri makal a oni chodili po vonku. Tu ale platilo známe „kto sa smeje posledný, smeje sa najlepšie“ a keď bolo pekné slnečné počasie – ja som už mal diplomku viac-menej hotovú a trávil som nad skúšaním, testovaním a úpravami pár hodín a užíval si prichádzajúce leto. Oni naopak nestíhali a potili sa celé dni (o to horšie ak sa k tomu pripojí nejaký rest z minulého roka – to bola najlepšia teória: Na diplomke začnem poriadne robiť až keď budem mať zápočet z XYZ, inak sa to neoplatí )

  • Přijde mi zajímavá ta úvaha: „Na diplomke začnem poriadne robiť až keď budem mať zápočet z XYZ, inak sa to neoplatí.“ Jistým zvráceným způsobem to dává smysl. Ale je to právě tento navyklý způsob uvažování („na zápočtu do XYZ začnu dělat, až se ukáže, že ty body fakt potřebuju“), který studenta přivede k tomu, že předmět opakuje.
   Každopádně: blahoslavení ti, kteří diplomku dělají proto, že je to zajímavý projekt, ze kterého se můžou něco naučit (a třeba ho pak prodat).

   Díky za zkušenost z první ruky!

 • Xyz

  Vyber vedouciho by snad mohl byt i samostatny bod. Pokud budeme predpokladat, ze student pracuje, je prave vedouci prace ten kdo nejvice ovlivni, jestli to k necemu povede nebo ne. Par spoluzaku to stesti nemelo a zjistili, ze o problemu vedi vice nez jejich vedouci az v dobe, kdy uz zadani neslo zmenit. A pak si uzili to spravne peklo… Jejich chyba, ale myslim, zrovna takovouto chybu fakt neni dobre opakovat.

  • Nasadil jsem mi brouka do hlavy! Přemýšlím, co vlastně má dodat vedoucí, jaká je jeho role. To by bylo na zvláštní článek, ale pomohly by mi vstupy v komentářích – napište!

   To, že student o problematice diplomky ví víc než já, se mi stává velice často. Někdy ty znalosti získá v průběhu řešení, někdy s nimi už přichází. A nevidím v tom až takový problém a nestydím se za to (to je právě ostuda?).

   Takže roli vedoucího nevidím nutně v tom „vědět o problému všecko“ nebo „vědět o problému vždy více než student“. V čem tedy? To se teď snažím uchopit a jsem zvědavý na názory v komentářích: co vlastně má dodat vedoucí? Jaká je jeho role?

   Ale souhlasím s vámi, že role a osoba vedoucího je důležitá!

   • Xyz

    No, mozna jsem to nenapsal uplne nejlepe. Je naprosto v poradku, ze student o tom casem vi vice nez vedouci, ostatne – vzdyt se specializuje prave na ten jeden projekt. Na druhou stranu, vedouci by mel byt spise neco jako coach, ktery vyuziva sveho neskutecneho rozhledu a zkusenosti – student prijde, vysype z rukavu, kde ma problem, co ho napadlo jak resit, vedouci poradi: jo, toto zkus, toto ne, toto je uplna blbost, tady bys mohl udelat este xyz, mel bys trochu zabrat at stihas, toto je ok…

    Asi jsem to v puvodnim prispevku nenapsal nejlip, ale mel jsem na mysli situaci, kdy tema vedouci vypisuje, protoze se mu sice hodi reseni, ale je naprosto odtrzeny od problemu a pak to probiha ve stylu: student se stara, student ma.

 • Pingback: Hodnocení diplomových a bakalářských prací: Hodnocení vedoucího()

 • Hobosapida

  U mě to bylo s diplomkou taky tak, vybrala jsem si téma, které mě zajímalo a s psaním jsem začala celkem brzy a u spolužáků jsem padla v nevoli přesně kvůli tomu, že to hrotim… pro mě to ale byla zábava a výzva! Když už jsem o několik měsíců později psala abstrakt a dělala poslední úpravy, většina mých spolužáků teprve začínala… A to se pak odrazilo i na výsledcích u státnic. Zatímco já odešla se ctí (že jsem věděla – na rozdíl od nich) a červeným diplomem, o nich budu do konce života vědět, že si ten titul svým přístupem ke studiu ani nezasloužili… ikdyž, k čemu mi je to platné??

 • Podpořte kliknutím

 • Přihlásit odběr

 • Kategorie

 • Oblíbené příspěvky

 • Hojně komentované

 • Archiv

  • - 2018 (1)
  • + 2017 (4)
  • + 2016 (7)
  • + 2015 (6)
  • + 2014 (16)
  • + 2013 (30)
  • + 2012 (46)
  • + 2011 (99)
  • + 2010 (19)
  • + 2009 (15)