Hodláte vytvořit výbornou diplomku? Nabízím specielní zacházení: „Krev, dřinu, slzy a pot“!

Měl jsem tu čest vést už několik opravdu vynikajících diplomek (bakalářka je taky diplomka – dostává se za ni diplom). Vytvořit vynikající diplomku vždycky studenta stojí práci navíc. Takovou práci navíc nejde nařídit, nejde vyžadovat; student ji musí v sobě samém objevit. Asi jako v příběhu, který píše klasický, ale už asi skoro zapomenutý Swett Marden:

Jistý velmi známý právnický učenec vypravoval tuto historku. Dal si kdysi dělati plot a řekl mladému muži, který jej měl postaviti, aby použil docela drsných, nehlazených prken, a že si nebude musiti dát zvlášť nějak na práci záležeti, poněvadž za ni dostane také jen půldruha dolaru.
Když šel po chvíli kolem a náhodou na mladíka pohlédl, zpozoroval, že dodaná prkna pečlivě uhlazuje a velmi dokonalou práci provádí. Poněvadž se domníval, že chce vyzískati za to na konec více mzdy nežli půldruha dolaru, řekl mu ještě jednou, že má prkna přibíti tak jak jsou, drsná a nehlazená, a šel dál. Mladý muž nestaral se však ani v nejmenším o tyto poznámky a rozkazy, a vykonal práci tak dobře, jak nejlépe jen mohla být vykonána.

Když učenec se později vrátil, opět řekl k dělníkovi zcela rozhněvaně: „Ale vždyť jsem vám řekl, že jste měl použíti prken nahoblovaných; plot bude obrostlý divokým vínem, a tu mi naprosto nezáleží na tom, jak vypadá.“

„Ale mně ano!“ byla překvapující odpověď dělníkova.

„Kolik za to žádáte?“

„Půldruha dolaru.“

„Proč jste si dával tedy tolik práce s tím, když jste nechtěl vydělat víc?“

„Pro práci samu.“

„Ale vždyť by nikdo nebyl těch prken viděl, když budou obrostlá divokým vínem!“

„Inu ovšem, to máte pravdu, ale já bych si byl musil vždycky pomyslit, kdykoli bych byl mimo kráčel, že jsem zde vykonal špatnou práci!“

Za deset let zadával dotyčný učenec různé práce pro velké vědecké ústavy. „Mezi těmi, kdož se nabízeli,“ vypravoval mi, „spatřil jsem jméno onoho mladíka, který mi kdysi zhotovoval plot. Zadal jsem tedy veškery práce jemu, a on se stal takto značně bohatým mužem.“

Měl jsem možnost vést studenty, kteří vypracovali takové diplomky. Dělali víc, než museli, dělali víc, než ostatní kolem nich. Ani jeden jediný z nich toho po odevzdání a obhájení nelitoval. V dotazníčku jsem se ptal všech studentů co by byli dělali jinak při řešení své diplomky a ani jeden jediný nedopověděl, že by pracoval méně, diplomku si zjednodušil. Velká spousta studentů ale odpovídala, že by lépe hospodařili s časem a lépe bojovali s prokrastinací. To jest, překonali by sami sebe a udělali by více práce.


Chci podpořit studenty, kteří hodlají na své diplomce opravdu zamakat a vytvořit práci vynikající. Chci jim pomoci, aby maximálně využili čas, který mají na svou práci vyměřený a pořádně s ní popojeli. S několika studenty, kteří budou diplomku (bakalářka je taky diplomka) řešit pod mým vedením, udělám dohodu o zvláštním zacházení. Budu jim věnovat více svého času než ostatním. Konkrétně nabízím zdarma hodinu koučování jednou za dva týdny, nebo půl hodiny týdně, podle potřeby (mimochodem, obvyklé ceny koučování). Od studenta, který bude chtít do programu „Krev, dřinu, slzy a pot“ vstoupit, budu žádat:

 1. Aby téma diplomky bylo ambiciózní.
 2. Aby chodil nejméně jednou za dva týdny na koučování se splněnými úkoly.
 3. Aby na diplomce intenzivně makal (nepůjde například souběžně s diplomkou chodit do zaměstnání).
 4. Aby s diplomkou vymetl všechny použitelné soutěže.
 5. Aby textovou zprávu psal anglicky.

Vaším úkolem je objevit, co je vaše práce a potom se do ní vrhnout celým srdcem.
(Buddha)

Fanaticky makat na diplomce není pro každého. Ovšem s těmi, kteří to tak mají, bych rád mluvil. Ozvěte se mi e-mailem, třeba najdeme společnou řeč. Do předmětu e-mailu napište „Krev, dřinu, slzy a pot“. Budu se těšit!

Máte-li dotazy, stavte se osobně, napište e-mail, nebo je položte do komentáře k článku!

Kategorie: diplomky, koučování
 • Roman Bednarik

  Tak ja bych se hlasil.

  Zaujala me ta dohoda, myslis ze ustni bude stacit? Znam pripady, kdy stejne motivovani vedouci podepsali (nad ramec ustavniho poradku) se studentem smlouvu, ve ktere se pise co kdo bude delat, jak casto, jaka je sankce, apod.

  Thumbs up!

  • Velice správná otázka!
   Chystám se na písemnou dohodu. Ne že by měla nějakou právní závaznost, ale měla by být takovou hmatatelnější připomínkou toho, co jsme domluvili.

   • V.

    Ja jsem se kvuli bakalarce zavrela na 3 tydny doma a psala jsem 20 hodin denne. S diplomkou to nehodlam podstupovat, takze mam jiz nekolik stran (koncim pristi rok). Ovsem pokud bych chtela nejake odbornejsi vedeni od vedouciho prace, nejsem si jista, jestli by mi to mohl poskytnout. Ja jsem velmi uzce jednostranne zamerena poslednich deset let, kdezto on zna celou siri problematiky, ale zakonite ne do te hloubky, kterou chci prezentovat v DP. Jsem nakonec rada, ze on se mi pod praci jen podepise a ja na ni budu pracovat s cca deseti lidmi z praxe, kteri problematiku zanji do hloubky a denne se v ni pohybuji. Ale pokud by byla moznost, ze by vedouci prace tusil, o cem mluvim, byla bych hrozne rada, kdyby me postrkoval dopredu!

 • Roman Slavík

  Hodně zajímavá nabídka. Nemít vysokou školu již za sebou, hodně bych o ní přemýšlel

  • Díky, jsem rád, že Vás to zaujalo. Doufám, že to zaujme i současné studenty, ne jen ty bývalé :).

 • Angelov Michael

  Veľmi pekne „churchillovsky“ napísané!

  Možno ten piaty bod, by som ponechal „optional“, aspoň čo sa týka bakalárok – čo myslíš?

  Každopádne myslím, že tieto príspevky o diplomkách by mali byť neoficiálnym „povinným čítaním“ na FITe – ako pre diplomantov, tak aj pre vedúcich 🙂

  • Díky! Doufám, že to bude užitečné a diplomky budou krásnější.

   Ad pátý bod: O všem se dá vyjednávat. 🙂
   Ale angličtina už dneska snad takový problém není, nebo jo?

   • Angelov Michael

    ja myslím, že _dobrá_ angličtina je problém, kým to človek neštuduje alebo aktívne nepoužíva – čítanie paperov (prípadne pozeranie seriálov 🙂 je jedna vec, ale imho to na dobrú angličtinu nestačí..

    • S tím souhlasím.

     Ovšem psát anglické texty se člověk naučí tak, že píše anglické texty. První velký text (třeba bakalářka) pak dá hromadu práce, ale člověk poskočí v tom, co umí. Jestli jeho první velký text bude nějaký návrh projektu v práci, pravděpodobně mu bude trvat příliš dlouho a pravděpodobně bude daleko od dokonalosti.
     Bakalářka (diplomka) přece jen slouží k tomu, aby se člověk něco naučil, ne k tomu, aby předvedl, že je neprůstřelný machr. Tak proč se na ní naučit tu angličtinu?

     Ale je pravda, že o tom bodu jde vyjednávat :).

 • Vojtech Oplestil

  Respect! Takhle pojatou nabidku by implicitne mela davat vetsina vyucujicich – samozrejme, ze realite je, i kvuli Gaussove krivce, ponekud jina. Kazdopadne drzim palce a preju hodne studentu, kteri se do toho pusti.

 • Lucia Drotárová

  Je tomu pekných pár rokov, čo som zháňala vedúceho na diplomku … (FF UK Praha).
  PhDr. Eduard Urban mi na mnou vymyslenú tému kývol – s tým, že „nikomu nenavrhuje lepšiu známku ako 2 – ale rád sa necháva komisiou presvedčiť“. Súhlasila som (i keď mi išlo o veľa – o červený diplom) – a bola to jedna z najlepších vecí, čo som urobila…

  Každé dva týždne – po 2 roky – som nosila kusy textu… Niekedy sme sa bavili o nich – inokedy o nesmrteľnosti chrústa – ale vždy išlo o intelektuálne nesmierne povznášajúcu debatu… Nepracovať sa skutočne nedalo.

  Najčastejšia veta, ktorú som od neho počula bola „Dobré, veľmi dobré… ale ako hovoria Japonci, mohlo to byť oveľa lepšie“. Najhoršia veta bola tá, keď som po prázdninách priniesla teoretickú časť – 2 mesiace mojej práce ohodnotil slovami „nevyhadzujte to úplne, je to pekné, až budete chcieť vydať populárne náučnú literatúru, bude sa hodiť… ale Vašou úlohou je preukázať, že viete napísať odborný text!“ 🙂 A písala som zbrusu novú teoretickú časť 🙂 A asi bola lepšia, lebo „komisia ho presvedčila“ 🙂

  Váš článok som si prečítala s úsmevom… z pohľadu bývalého študenta i toho, kto už sám nejaké tie práce vedie.
  PhDr. Urban je už nebohý. Ale ja mám stále pocit, že ako „jeho“ študent mu svojim prístupom musím robiť česť… a často na neho myslím.

 • Hipposkin

  Takovouto nabídku bych brala hned, ale asi studuju špatnou školu. Nevím o nikom z naší katedry, kdo by takovouto možnost nabízel. Já jsem na vedoucího bakalářky měla ještě štěstí, snažil se mi věnovat a radit. Od spolužáků jsem ale občas slýchala, že jim zadávající řekl, že moc nemá čas a že by byl nejradši, aby mu tu práci prostě přinesli hotovou. Tito lidé pak měli obrovský problém práci včas dokončit, protože jim chyběla reflexe a povzbuzení. Navíc nechápu, jak si to vůbec zadávající může dovolit. Nevím jak se stanovují platy vysokoškolských pedagogů, ale myslím si, že snad vedoucí diplomky musí za tuto práci dostávat nějakou odměnu, která ale nejspíš není za to, že si práci jednou přečte a napíše posudek.
  Studuji informatiku, vždycky dávala přednost škole před brigádami typu „bušič kódu“ a opravdu bych uvítala možnost seberealizace v diplomce. Jasně že to jde i bez podpory ze strany zadávajícího, ale je to o poznání náročnější.
  Fandím Vám a závidím Vašim studentům 😉

  • Lucia Drotarova

   Ono to bude všude jinak, ale třeba bude zajímavé slyšet, že já na Slovensku někde brala jako externista za vedení práce cca 500 Kč (po přepočtu), což obnáší vedení + napsání posudku. Když je to vedení interní, nemám za to nic.
   Protože já se svým studentům věnuju, žádnou hůř placenou práci (po propočtu na hodiny) jsem tedy nikdy neměla, takřka stejné by to bylo zadara. Proto ale taky beru velice omezený počet lidí, neb je to v zásade „charita“… Interní si ale takhle moc omezovat počty nemůže, takže tam bude důvod, proč to flákaj… (a kontrola nad tím, jak se studentům věnujeme, není žádná, pokud obhájí, je vše OK 🙁

   Vítám proto zvěřejňování textů závěrečných prací – včetně jmen a posudků vedoucích – to je vlastně jediná externí forma kontroly 😉

 • Pingback: Úvahy k letošním diplomkám()

 • Polly

  Je veliká škoda, že můj studijní obor je na jiné brněnské univerzitě a je diametrálně jiného zaměření. Právě píšu svoji bakalářskou práci a takto aktivní přístup bych ocenila u všech vedoucích.
  Je to sice „jenom“ bakalářská práce, ale já ji nevnímám jako nutné zlo, je to přece obrovská příležitost jak něco vyzkoumat, zviditelnit málo známá témata, nalézat zajímavé souvislosti – zkrátka něco relevantního po sobě zanechat. A nebude to jenom moje vizitka. Proto mne na naší fakultě zaráží laxní přístup mnoha vedoucích nebo naopak ten „proaktivní“ , kdy k sobě vyloženě nalákají studenty a pak pásově „vyrábí“ bakalářské práce podle jakési jednotné šablony.
  Pochopitelně vše, co tu píšu, vychází z mého mindráku a pocitu nedostatečné pozornosti dostávající se mi ze strany vedoucího. Bohužel to také vychází z toho, co vidím/slyším v případě svých přátel/spolužáků.

  Chtěla bych tedy před Vámi a Vaší prací alespoň virtuálně smeknout klobouk, budu doufat, že tento blog objeví co nejvíce vyučujících a já sama se z něj v následujících měsících budu snažit vyždímat co nejvíce doplňujících informací pro kvalitní zpracování práce a její úspěšné obhájení.

 • Janička

  Dobrý den, mám takový off-topic dotaz, ale doufám, že budete schopný mi poradit. 🙂 Co lze dělat v případě, že práce na diplomce z žádné strany nevede k požadovanému výsledku? Beru to tak, že ve výzkumu se může běžně stát, že leccos prostě nefunguje a nelze udělat, ale co když tato situace nastane právě při psaní diplomky? Nelze přece odevzdat něco, co nefunguje…

  • Pravděpodobně to, co mělo být požadovaným výsledkem, se na začátku jevilo jako realizovatelný cíl. Během řešení jste ZJISTILA, že věci jsou jinak, než se jevily a tudíž ten cíl není tak blízko, jak se mohlo zdát. K tomu zjištění bylo potřeba nějaké PRÁCE, EXPERIMENTŮ a tak. Pravděpodobně vykonaná práce, experimenty a následná zjištění, půjdou sepsat do obhajitelného textu.

   Ale je to dost individuální. Vaše otázka je trochu jako: „Pokazilo se mi auto, řekněte mi, jak s ním mám dojet.“

   No, nejprve je potřeba zjistit, co přesně znamená, že auto se pokazilo (píchlá guma? nejede motor? došel benzín?). Pak je potřeba zjistit přesně, v čem je porucha, rozhodnout, jestli si to můžete opravit sama, jestli vám pomůže kolemjdoucí a nebo jestli je potřeba servis. Pak se třeba auto podaří spravit a zase pojedete.

   Právě pro tyto příležitosti máte vedoucího diplomky, který by měl mít zkušenost s podobnými lapáliemi a jak se řeší. Nebo mi můžete zkusit napsat trochu víc do mailu, třeba vám něco poradím.

   • Janička

    Děkuji za odpověď. Ono nejde přímo o moji práci, nýbrž o přítelovu. Je mi naprosto jasné, že pokud něco nejde tak, musí se to zkusit jinak a že je tam neustále potřeba ta práce. Problém je v tom, že se zadáním, které nabízel přímo vedoucí práce, si neví teď rady ani on sám. Přítel chodí co týden na konzultace, snaží se aplikovat všechny nové rady od vedoucího i konzultanta, ale zdá se, že nic nefunguje (jestli se nepletu, jde o algoritmus na detekci chybných senzorů, ale možná to říkám nepřesně, nejsem až takový technik) a že všechno jsou slepé uličky. Vede to tak akorát k zoufalství a řečem o pověšení školy na hřebík…

    No zkrátka, jestli to dobře chápu, jedinou cestou je najít cestu. 🙂 A nebo snad opuštění neřešitelného zadání a prodloužení studia s novým tématem? Zajímala mě odpověď i tak nějak všeobecně, abych například sama věděla, co mě může potkat, až budu příští rok touto dobou řešit stejný problém. 🙂

    • Jakub

     Já mám za to, že skutečně kvalitně prokázat, které uličky jsou slepé, je naopak velice užitečné. Já jsem tímto způsobem jednu ze svých „diplomek“ úspěšně obhájil a jsem rád, že to třeba někomu pomohlo, aby se stejnou cestou nevydal taky. Adam může potvrdit, studovali jsme spolu 🙂

 • asd

  Diplomova praca je kruty trest za 5 rokov driny….

  • Pro někoho asi jo.
   Tento článek míří na ty, pro které „diplomová práce je krásná odměna za 5 let dřiny.“
   Dost jich takových potkávám a rád s nimi pracuji. Pro ty ostatní by možná bylo dobře, kdyby se těch pěti let věnovali něčemu jinému a trest si tak odpustili.

 • Podpořte kliknutím

 • Přihlásit odběr

 • Kategorie

 • Oblíbené příspěvky

 • Hojně komentované

 • Archiv

  • - 2018 (1)
  • + 2017 (4)
  • + 2016 (7)
  • + 2015 (6)
  • + 2014 (16)
  • + 2013 (30)
  • + 2012 (46)
  • + 2011 (99)
  • + 2010 (19)
  • + 2009 (15)